25 נובמבר, 2010

מונגוליה- ארץ המרחבים והסוסים- נאדם Mongolia-Country of spaciousness and horses- naadam

חגיגות או פסטיבל הנדאם במונגוליה
Naadam festival in mongolia

לינק לכתבה הקודמת על אתרים בצפון מונגוליה
http://www.seekingtheworld.com/2010/11/5.html

חגיגות הנדאם נחשבות לחג הלאומי של מונגוליה, והם כמו יום העצמאות שלהם, על כל המאפיינים שלו, דגלים על המכוניות ובכל פינה, עסקים סגורים, תנועה של אנשים ממקום למקום וכן הלאה.
הנדאם נקרא במונגולית  (eriin gurvan Naadam" (эрийн гурван наадам " שפירושו שלוש התחרויות העיקריות.
הנדאם מסמל את התחדשות העשב בערבות ואת כינונו של מחזור חיים חדש.
הנדאם מתקיים במונגוליה בשבוע השני של חודש יולי, בדרך כלל בין 10-12 ליולי או בין ה- 11-13 ליולי, אך יש להתעדכן בכל שנה מחדש לגבי המועדים המדויקים.
החגיגות מתקיימות בכל רחבי מונגוליה, בדרך כלל באותו מועד, למרות שראיתי והתוודעתי לכך כי ישנם מקומות ספורים שהוא מתקיים כשבוע לאחר מכן.
בדרך כלל החגיגות מתקיימות במשך 3 ימים רצופים, אך ישנם מקומות, בעיקר בערי שדה קטנות יותר, שבהן הן מתקיימות רק יומיים והיום הראשון הוא רק טקס פתיחה, מקדים.
את הנדאם רוב התיירים רואים בעיר הבירה אולן בטאר, באצטדיון הראשי, שהוא גם הארוע היותר גדול והיותר מושקע, אך למרות כל היתרונות הללו, לאירוע בעיר הבירה יש גם חסרונות רבים והם:- הכניסה עולה כסף ולא מעט, הישיבה היא במושבים מסביב לאצטדיון והמושבים עצמם רחוקים מכר הדשא, גם היקרים שבהם אינם קרובים לכר הדשא, ולכן גם לא רואים את התחרויות כמו שצריך, לא ניתן לצאת ולהיכנס מתי שרוצים או לדלג בין האירועים השונים, אלא כבולים לאירוע שלגביו רכשתם כרטיסים, ועוד.
בקיצור, מי שרוצה לחוות את האירוע במלוא הדרו ובצורה בלתי אמצעית וקרוב למשתתפים, מומלץ לראות אותו באחת מערי השדה מחוץ לעיר הבירה, אני ראיתי אותו בעיר צצרלג tsetserleg שבמרכז מונגוליה (שימו לב שיש לפחות עיירה נוספת אחת בשם זה לא במרכז).
החגיגות כוללות מספר תחומי תחרות ראשיים שהם: רכיבת סוסים, היאבקות וקליעה למטרה בחץ וקשת, אך ישנם גם מספר תחומי משנה, האחד שמתקיים רק בחלק מהמקומות, הוא תפיסת סוס באמצעות פלצור והשני הוא קליעה למטרה באמצעות דסקיות.

התחרויות מתחילות בנאומים, נגינת ההמנון והרמת הדגל, קטעי נגינה של התזמורת המקומית וכמובן מופע אומנותי של ילדים ומבוגרים, המופע נערך גם בין התחרויות.


From mongolia nadam festival

From mongolia nadam festival


סרטון של הטקסים ומופעים לפני ובמהלך התחרויות לוח הזמנים של התחרויות שהיו במהלך היומיים בו שהיתי בצצרלג הוא כרשום בהמשך וכפי שהועתק מהלוח בגסט האוס:-
the 10th of july
06:00-09:00  first horse race (azraga)
10:00-10:30  opening of naadam festival
10:30-13:00  second horse race (5 years old horses)
10:00-13;00  first round of national wrestling and archery and begin other sports
13:00-14:00  pause
14:00-16:00  third horse race (3 yeas old horses)
16:00-17:00  price giving for presentation (azraga and 5 years old horses)
14:00-17:00  the second round of national wrestling together with anclebone game
14:00-18:00  archery
17:00-19:00  fourth horse race (colts)
the 11th of july
07:00-10:00  first horse race (inhay 6 old horses)
09:00-11:00  the third round of national wrestling and other sports
11:00-13:00  the fourth and fifth round of national wrestling
12:00-14:00  secound horse race (6 old horses)
14:00-18:00  the sizth, seventh and eighth round of national wrestling and selection mode stylish couple (mongolian national dressing, bridle and saddle)
16:00-17:00  the awards ceremony for 6 years old, 5 years old and 2 years old horses
17:00-18:00  festival consclusion

אנסה לתאר לכם כל אירוע כזה על כל כללי הטקס שבו ועל מידת ההנאה מנקודת מבטי.

מירוצי סוסים

מתוך התחרויות הקיימות, זוהי אחת מהתחרויות היותר נחשבות, מי שחשוב בה אינו הרוכב כי אם הסוס המנצח.
הרוכבים הינם ילדים וילדות צעירים מאוד, ונראה לי שהתמונה מדברת בעד עצמה.

From mongolia nadam festival

תחרות זו מתחלקת למספר מקצים, כך שבכל מקצה מתחרים סוסים בני גיל שונה, מגיל 2 ועד 6 שנים.
כאמור הרוכבים הינם נערים בני 8-12 שנים בלבד, והרכיבה מתבצעת בדרך כלל ללא אוכף ורק עם מושכות.
התחרות מתחילה 28 ק"מ מנקודת הסיום, ומרחק זה נגמע בתוך כשעה וקצת, למשל במקום שבו הייתי צצרלג שהיא נקודת הסיום, התחרות התחילה בעיירה צנחר tsenher, המקום שממנו יצאתי יום קודם בכדי להגיע ולצפות בתחרויות במסגרת הטיול במרכז מונגוליה, עליו אכתוב בכתבה הבאה, ואילו ידעתי זאת יום קודם, סביר להניח שהייתי מבקש לצפות בהזנקת הסוסים לתחרות במקצה הראשון של הבוקר ורק אחר כך נוסע לצצרלג לצפות בכל התחרויות וכמובן במקצה הסיום של מרוצי הסוסים.
המירוץ כאמור מתחלק למספר אירועי משנה, ראשית ההזנקה בנקודת ההתחלה, שנית תחרות הדהירה ומעבר קו הסיום בסוף המירוץ, שלישית הכתרת המנצחים בטקס מקומי בסמוך לקו הסיום ולבסוף הכתרת הרוכב, ההכרה בסוס המנצח והענקת התעודה באצטדיון הראשי. כמובן שכל חלק כזה מלווה בטקסיות רבה.

מאחר שכאמור לא הייתי בקטע של ההזנקה אזי איני יכול לכתוב דבר על כך, אך אני בהחלט יכול לכתוב על כל השאר.

מעבר קו הסיום

קו הסיום של המירוץ נמצא מחוץ לאצטדיון הראשי ובמרחק מה ממנו, ומסומן ע"י שני דגלים אדומים, כאשר בצד אחד של הדגלים נמצאים חמישה רוכבים סמנים, שכל אחד מהם מחזיק בידו מוט עם המספרים 1-5.

From mongolia nadam festival

בצד השני של קו הסיום ליד הדגל השני מתקבצים האנשים החשובים, בדרך כלל המושל ופקידים בכירים אחרים.
קו הסיום מתוחם ע"י חבלים שמעבר להם נמצאים כל הצופים בתחרות, חלקם הוא משפחות של הסוסים המתמודדים ורוכביהם שגם מעודדים אותם.
כאשר הסוסים הראשונים מתקרבים לקו הסיום, ניתן לראות רכב שטח שעליו דגלים ואורותיו דלוקים שמגיע מעט לפניהם, וכאשר הצופים רואים רכב זה אזי הם יודעים שמיד אחריהם יופיעו הסוסים הראשונים, ואז גם מתחילה ההמולה וקריאות עידוד נשמעות מכל עבר, ובאמת מעט אחרי הופעת הרכב ניתן לראות את הסוסים הראשונים דוהרים לקו הסיום.

From mongolia nadam festival

From mongolia nadam festival


בנקודת זמן זו הרוכבים שלצד הדגל האדום נכנסים להיכון, וכאשר הרוכב הראשון מתקרב אליהם, הרוכב שבידו המספר 1 מתפרץ למסלול ונצמד לרוכב, מניף את השלט ומוסר אותו לרוכב, וכך הלאה לגבי כל יתרת ארבעת הרוכבים שאחריו.

From mongolia nadam festival

הקהל לא מתפזר עד שאחרון הרוכבים אינו מסיים את המירוץ.
אני חזיתי במספר סיומים של מרוצי סוסים, כאשר באחד מביניהם במהלך הנסיעה לקו הסיום, מהאצטדיון הראשי, הסיע אותי לקו הסיום בנו של המושל לשעבר המתקרא גאטו (gato ) שכיום אביו הוא יועצו של המושל הנוכחי, ומפגש זה סייע לי להתמקם טוב יותר בנקודה בה יכולתי לצפות על הסוסים המסיימים את המירוץ וכמובן גם לצלם אותם טוב יותר.


From mongolia nadam festival


הכתרת המנצחים בטקס

בגבעה סמוכה לקו הסיום מתרכזים כל הסוסים המנצחים והם נקשרים לחבל המתוח בין שתי קורות עץ עומדות, ושם מכתירים לראשונה את הסוסים המנצחים, בין השאר ע"י עטיפתם בבדים צבעוניים וקשירת סרטים לצאוורם, כאשר הסוסים הוכתרו והם יוצאים מהמקום, כל אחד מהאנשים הסובבים את המקום מנסה בכל כוחו להידחף ולגעת בסוסים ולנשק אותם, גם הרוכבים זוכים לתשומת לב מסוימת, אך לא רבה מדי.
בגלל פער הזמן הקצר בין סיום המירוץ וההכתרה, מי שאינו מנויד קשה לו להגיע בזמן לטקס, וכל שכן לתעד אותו כנדרש. גם אני לאחר שגיליתי את קיומו של טקס זה וזאת רק לקראת המירוץ האחרון, לא נערכתי כמו שצריך ולכן יש לי רק מעט תמונות מטקס זה.
מומלץ כי המטיילים יבררו מראש היכן מתקיים הטקס, ובאחד המרוצים ללכת ישר לשם ולחכות לסוף המירוץ.

תמונת גבעת ההכתרה
From mongolia nadam festival

הכתרה והכרה בסוס המנצח והענקת התעודה באצטדיון הראשי

טקס זה נערך בתום התחרויות באצטדיון המרכזי ומתחת לבמה המרכזית שם יושבים נכבדי העיר ומוזמנים אחרים.
הסוסים נכנסים לאצטדיון ועליהם הכיסויים הצבעוניים והסרטים ששמו להם בטקס הקודם.
כל הסוסים על רוכביהם מסתדרים בחצי עיגול מול הבמה המרכזית, אחד מנכבדי העיר או אישיות אחרת רכוב אף הוא על סוס מצטרף אליהם ונושא ברכות ומעניק תעודות.

From mongolia nadam festival

לגבי הסוס המנצח מוזגים לבעליו איירק (חלב סוסים מותסס) וזה ניתן לרוכב שעל הסוס, שבדרך כלל זהו בנו או מישהו אחר מהמשפחה, לשתות מעט מהמשקה ואת שארית המשקה שופכים על רעמת הסוס.מצורף סרטון המבוסס על תמונות שצולמו ע"י הכותב וחברו יואב שימחיש את העוצמה של התחרות והטקסיות שבה. 
היאבקות

גם תחרות זו נחשבת מאוד מבין התחרויות, ואין מדובר כאן בהאבקות רגילה המוכרת במערב, ועל ההבדלים אעמוד בהמשך הדברים.
המתחרים לובשים מכנסיים קצרות וצבעוניות וכמו כן סוג של חזייה אחורית המאפשרת ליריב נקודת אחיזה במתחרהו, ועל ראשם הם חובשים כובע מונגולי מחודד.


התחרות עצמה נערכת באצטדיון הראשי והקהל יכול להתמקם מטרים ספורים מהם, כך שאפשר לראות אפילו את אגלי הזיעה שלהם.
כהכנה לתחילת התחרות מסתדרים השופטים, 3 מצד ימין בלבוש אדום ו- 3 מצד שמאל בלבוש כחול, וכמו כן שופט נוסף מבוגר יותר יושב בצד אזור ההאבקות, ליד שולחן, ועל השולחן מונחת קערה מלאה בסוג מסויים של עוגיות כדוריות אפויות.
מצד אחד של שדרת השופטים מסתדרים המתאבקים בשתי שורות ואילו מצדה האחר של שדרת השופטים נמצאת רחבת הדגל, שגם לה יש משמעות רבה בטקסיות.

הטקסיות שלפני קרב ההאבקות

המתאבקים רצים לכיוון השופטים, כל שורת מתאבקים לשורת השופטים שמולו, כל מתאבק מסתובב סביב שופט בריקוד מסוים, ואז כל מתאבק מתכופף לפני השופט שסביבו עשה את הסיבוב והשופט מסיר מעליו את הכובע.

From mongolia nadam festival


From mongolia nadam festival

רק אז רץ המתאבק לכיוון הדגל ולידו עושה תנועת ריקוד דמויית ציפור וכמו כן מכה בידיו על הירכיים שלו וישבנו, וחוזר לכיוון השופטים ושם מסתדרים המתאבקים בזוגות כאשר ליד כל מתאבק עומד שופט שמחזיק את הכובע שלו.

תמונת מתאבקים המכים על הירך או העושים את תנועת הריחוף ליד הדגל
From mongolia nadam festival

קרב ההיאבקות

כאמור ליד כל מתאבק עומד השופט עם הכובע שלו, המתאבקים אוחזים זה בזה בגופיות שלהם ומתחילים לנסות להפיל את היריב.
חשוב לציין כי אין חשיבות לגיל או גודל היריבים, ותראו מצבים בהם מתאבק גדול מימדים מתמודד מול מישהו צנום. אמנם למסת הגוף יש חשיבות מסוימת בהכרעת הקרב, אך מתוך התרשמותי במהלך התחרויות, מה שחשוב באמת הן תנועות הרגליים והיציבות של המתמודד, ולכן במקרה הזה יש דווקא יתרון מסוים לצנום ולא לגדול המימדים, כי קל יותר לגרום לו לאבד את שיווי המשקל.

From mongolia nadam festival

במהלך הקרב יש הקפדה על דרך האחיזה של כל מתמודד את יריבו, ועל עמידה בכללי ההיאבקות, השופטים מתערבים במידת הצורך, כולל במקרה שגופיית המתמודד נקרעת או שהקשר שלה מתרופף או נפתח, או כאשר המתאבקים זזים מתחום הזירה שלהם.

From mongolia nadam festival

השופטים מתערבים גם במקרה שאחד המתאבקים נמנע ממגע ומנסה להתחמק מתפיסת היריב וההתערבות היא על ידי כך שהשופט מכה בישבנו של היריב המתחמק, הם מתערבים גם אם במשך זמן רב אין הכרעה בין המתאבקים, ובמקרה כזה, השופטים מטילים קובייה והמתאבק שזכה ניתנת לו האפשרות הראשונה לאחוז ביריב, כאשר לראשון יש זכות לשים את ראשו מעל כתף היריב מה שנותן לו יתרון מסוים בהפלת היריב, ורק אחר כך אוחז השני את הראשון ובסיום כל אלו ממשיכים המתאבקים בהיאבקות עד להכרעה.
כאשר יש מחלוקת לגבי הניצחון של אחד המתאבקים, דהיינו האם ההפלה הייתה כדין, קובעים השופטים ואם עדיין יש וויכוח ההכרעה מתקבלת בשולחן הנשיאות היושבת באוהל הסמוך.

From mongolia nadam festival

טקסיות בניצחון ובהפסד

המנצח מניף את ידיו לצדדים בתנועת ריחוף ואילו המפסיד פותח את קשר הגופייה שלו, ואז עובר מתחת לבית השחי של המנצח והמנצח מכה בכף ידו על ישבנו של המפסיד.

From mongolia nadam festival

המפסיד מקבל את הכובע שלו מהשופט ללא טקסיות מיוחדת ואילו המנצח קד קידה ליד השופט שלו והשופט מניח את הכובע על ראשו, אז המנצח רץ לדגל ועושה סביבו תנועות ריחוף 3 פעמים ל- 3 כיוונים שונים.

From mongolia nadam festival

בסיום כל אלו רץ המנצח לשופט הנוסף היושב ליד קערת העוגיות, לעתים מקבל ממנו נשיקה על הלחי או ברכה ותמיד מקבל חופן של עוגיות, שמהן הוא אוכל, חלק נותן לשופטים וחלק מפזר סביבו.

From mongolia nadam festival

הכתרת המנצחים

את טקס ההכתרה עושים ביום האחרון במרפסת המכובדים (במת הכבוד), לשם המתאבקים נקראים, ומקבלים לידיהם תעודה ומדליה ומשהו נוסף שלא הצלחתי לברר מהו, וכמו כן הם מפזרים לקהל עוגיות.

From mongolia nadam festival

מצורף סרטון, שצולם ע"י חברי יואב במהלך התחרות ונערך ע"י הכותב, שימחיש יותר מכל דבר את הטקסיות של תחרות זו.תחרות חץ וקשת

תחרות זו מיועדת לגברים ונשים, הגברים משלחים את החיצים למטרה ממרחק של כ- 60 מטר ואילו הנשים ממרחק קטן יותר, ככל הנראה כ- 50 מטר.
הגברים והנשים לבושים בבגדים מסורתיים ואת ירי החצים עושים באמצעות קשת המיוצרת כמו פעם מעץ והנראית בתמונות שבהמשך במצב סגור ופתוח, הצילומים הם מקשת שהכותב רכש לעצמו.
הקשת המונגולית היא קשת ישרה ומעוקלת בקצוותיה, שנמתחת לקראת השימוש בה, והחיצים שמשתמשים בהם הם ללא ראש המסוגל לפגוע בבני אדם. התמונה שבהמשך שבה הכותב מותח את הקשת שרכש שם תמחיש את הדברים הללו.

תמונת קשת בשלושת המצבים
From mongolia nadam festival

From mongolia nadam festival

From mongolia nadam festival

ראוי לציין כי הקשתות הן קשתות מקצועיות המבוצעות כמו בימים עברו ואפילו הן ניתנות ביחד אם תעודה המאשרת את מקוריותם. היות ולכותב היה קשה לאתר את יצרן הקשתות, מצ"ב פרטי ההתקשרות עמו למי שיהיה מעוניין לרכוש לעצמו קשת כזו.
eriin 3 naadam company llc
Bayangol district, Ulaanbaatar, Mongolia
Tel +97699140140, +97699094020
Email- info@mongolianarchery.com
Web- http://mongolianarchery.com

בתחילת התחרות המתמודדים מסתדרים בשורה, כאשר ליד כל אחד מהם מונחים החיצים על הקרקע.
המטרה נמצאת מולם, והמטרה היא שורה של קופסאות הנמצאות כ- 10 ס"מ מעל פני הקרקע וברוחב גזרה של כ- 3-4 מטר.

From mongolia nadam festival

משני צידי המטרה ישנם 4 שופטים שתפקידם להניף את ידיהם כאשר יש פגיעה במטרה או לסמן לקשת להנמיך או להגביה את הקשת, וכמו כן לאסוף את החצים הנורים למטרה.

From mongolia nadam festival

המקצים של הקשתים הוא לפי המינים ואין ערבוביה ביניהם.
כל קשת בתורו לוקח חץ, מותח את הקשת, מכוון ויורה אותו למטרה במטרה לפגוע בה כמובן. אחרי הירי של החץ התור עובר למתמודד הבא וחוזר חלילה עד שכל מתמודד יורה בסה"כ 5 חיצים.

From mongolia nadam festival

From mongolia nadam festival

לא זכור לי שראיתי טקס הכתרה או כבוד לקשתים במהלך חגיגות אלו.

קליעה למטרה מיוחדת

סוג אחר של תחרות שנקלעתי אליה במהלך החגיגות הייתה ירי של קוביה דמוית דומינו, על ידי אצבעות הידיים ומעל גבי לוח שטוח,

From mongolia nadam festival

וזאת לצורך פגיעה במטרה שהיא דסקית צהובה בקוטר של כ- 1 ס"מ הנמצאת למרגלות לוח שחור וכל זאת ממרחק של כ- 10 מטר.

From mongolia nadam festival

בדרך כלל היו בתחרות זו כ- 3 מתמודדים בכל מקצה.

תחרות הפלצור המקומי

במקום בו השתתפתי בתחרויות לא התקיימה תחרות כזו, אך ידוע כי היא מתקיימת באולן באטר במסגרת התחרויות המתקיימות באצטדיון הראשי.
למזלי הטוב מספר ימים קודם לכן, בתחילת טרק 8 האגמים (ניימן נור naimaan nuur) נתקלתי בחגיגה משפחתית של אילוף סוסים בני שנה, ובמהלך המפגש המשפחתי הסוסים נלכדו באמצעות פלצור זה, ורק אחר כך רכב עליהם רוכב לראשונה לצורך אילופם.
כמו כן במהלך טרק זה, באחד הערבים, כאשר שהיתי בגר מקומי, הגבר בעל הגר הזמין אותי ללכידת יאק בפלצור והכרעתו לקרקע באמצעות הידיים.
יוצא איפה שראיתי את התחרות הזו על אמת.

בלינק זה תוכלו גם להיחשף ליתר הפסטיבלים המתקיימים במונגוליה ביתר חודשי השנה, ויש לא מעט כאלו.
בלינק הבא תוכלו לקבל הסברים על התחרויות של הנדאם:-
http://en.wikipedia.org/wiki/Naadam

לינק לכתבה הבאה על מרכז מונגוליה וטרק 8 האגמים -
http://www.seekingtheworld.com/2010/11/7-mongolia-country-of-spaciousness-and.html

הכותב יוסי לוי joseph levy הינו מומחה לאיסלנד iceland, המלווה קבוצות בנהיגה עצמית בלבד, והמתכנן מסלולי טיול לפי מידת המטייל,והמשמש כמומחה באתר http://www.gotravel.co.il/.
לפניות לכותב shark4162@gmail.com
© Copyright to seekingtheworld.com זכויות יוצרים לאתר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

thank for reading my blogge, hopfuly that you enjoyed it. תודה על קריאת הבלוג שלי ואני תקווה שנהנית ממנו.
יוסי לוי joseph levy