15 נובמבר, 2019

בהוטן, ארץ ההימליה והשנגרילה-מידע כללי Bhutan, the Himalayan and Shangrila country-informationממלכת בהוטן (מבוטא "בו-טאן") 
הנקראת גם Dzongkha דזונגקה འབྲུག་ རྒྱལ་ཁབ་
בהוטן היא ממלכה בודהיסטית שיש לה מלך, אך בה בעת יש בה גם דמוקרטיה ופרלמנט, כלומר, זו דמוקרטיה מלוכנית או מונרכיה חוקתית  החל משנת 2008, כמו באנגליה.
ראש המדינה הוא מלך בהוטן, המכונה "מלך הדרקון", ובגלל שהוא אהוב על כל התושבים, לא תמצאו חנות, בית, עסק או מקום ציבורי שאין בהם את תמונות המלך הנוכחי וקודמיו ומשפחתו. הוא אפילו נוכח בפרסומות לציבור הקשורות לתחומי הבריאות והאושר.


מקביל למלך יש את המנהיג רוחני, המכונה הז'אברונג רינפוצ'ה Zhabdrung Rinpoche, שתחום אחריותו כולל מורכבויות בתחומי דת שונים ובכלל זה השפעת חוקים שנחקקים בפרלמנט ומתנגשים בדת, ומשמש כתיאוקרטיה בודהיסטית.
במשך שנים רבות המדינה הייתה מסוגרת, והכניסה אליה הייתה לא פשוטה. במהלך 2-3 העשורים האחרונים, החליטו מלכי בהוטן לפתוח אותה לעולם, אך עשו זאת בהדרגתיות, ולכן בכל שנה מספר המבקרים מהמערב מוגבל.
זאת הסיבה שהחלטתי כי ביום הולדתי, אני רוצה לבקר במדינה מיוחדת זו, וכיום לאחר מעשה, אני יכול להגיד בפה מלא כי הביקור היה שווה כל מחיר, מהבחינה הנופית כמו גם מהבחינה התרבותית והאנושית.
כאשר סיפרתי למכריי ומקורביי על הנסיעה הזו, הם חשבו שאני ממציא מדינה שלא קיימת על המפה, וזאת בגלל שמעט מאוד אנשים יודעים עליה משהו.המדינה נחלקת ל- 20 מחוזות, אך החלוקה הגסה יותר היא למזרח ומערב בהוטן, ונקודת החלוקה בין המזרח והמערב הוא מחוז טרונגסה Trongsa, שהוא המחוז החשוב ביותר במדינה, כי כל מי שמולך במדינה צריך וחייב קודם לכן להיות מושל של מחוז זה, שיש בו גם את המקדש החשוב ביותר מבחינה דתית.


מקור שם המדינה
המדינה משתמשת בשם "בהוטן" החל מסוף המאה ה-19.
מקורו של השם "בהוטאן" איננו ברור. מספר היסטוריונים הציעו שייתכן שמדובר בהטיה של המילה בהוטה-אנט (Bhota-ant) משפת הסנסקריט, אשר פירושה "סוף טיבט" בשל היותה בדרום השטח הטיבטי. 
אפשרות נוספת היא הטיה נוספת מהסנסקריט, הפעם של המילים בהו-אוטטן (Bhu-uttan), שפירושן בעברית "רמות".
שמה המקומי של המדינה, דרוק יול Druk yul (מבוטא דרו יו) - משמעו "ארץ הדרקון"; בנוסף היא נקראת גם דרוק טשאנדאן "ארץ דרקון הרעם", כי הרעם אמור להיות קול שאגת הדרקון.
למדינה היו שמות אחרים במהלך ההיסטוריה, כגון: לו מון (Lho Mon) - ארץ החושך הדרומית, לו צנדנג'ונג (Lho Tsendenjong) - ארצו הדרומית של הברוש הצנדני, וכן לומן קאז'י (Lhomen Khazhi) - ארץ ארבע הגיחות הדרומית.

מיקום
בהוטן היא מדינה נעולה (מוקפת מכל עבריה) בדרום אסיה, דהיינו ללא מוצא לים ומוקפת במדינות שונות, וממוקמת בדרום מזרח ההימלאיה.
היא גובלת בצפון באזור האוטונומי הטיבטי של סין , במערב במדינת הסיקים של הודו ועמק צ'ומבי טיבט , במזרח במדינת הודו ארונאצ'אל פרדש  ובדרום במדינות אסאם ומערב בנגל . 
המדינה הבהוטנית, נמצאה על דרך המשי העתיקה בין טיבט, תת היבשת ההודית ודרום-מזרח אסיה, פיתחה זהות לאומית מובחנת המבוססת על בודהיזם.
בגלל מיקומה הגיאוגרפי, הגבהים במדינה נעים בטווח של 180-7550 מטר, ובמהלך הנסיעה בבהוטן עוברים לא אחת מעברי הרים בגבהים של 2000-3500 מטר, ובחלק מהזמן שוהים בגבהים דומים.
שטח המדינה 38394 קמ"ר Sq. km.
עצמאותה של בהוטן נשמרה במשך מאות שנים, והיא מעולם לא נכבשה או נשלטה ע"י מדינה אחרת. מידע נוסף ניתן לקרוא בלינק הבא.(וויקיפדיה)
הנה שני סיפורים שימחישו את התבונה של הבהוטנים, של בתחבולה תעשה לך מלחמות, ודרך ההתמודדות שלהם עם איומים חיצוניים.
הראשון- בתקופה של הכיבוש המונגולי שהתרחש בכל המזרח, הם הגיעו כמובן גם לבהוטן. אך היות ולבהוטנים היה ברור שאינם יכולים להתמודד מולם בדרך הצבאית, החליטו לצייר בכניסה למקדשים שלהם, ששימשו גם כמבצרים, תמונה של מונגולי האוחז בשרשרת נמר, שהיה באותו תקופה סוג של חיית מחמד של המונגולים. המונגולים שהגיעו למקומות האלו וראו את הציור, חשבו לתומם כי המקום כבר נכבש על ידם, ולכן פנו לאחור והמשיכו הלאה.


הסיפור השני- בתקופה שאסאם שבהודו, הייתה עדיין מדינה עצמאית ולא תחת שליטת הודו, פלשו כוחות שלהם לדרום מזרח בהוטן. המלך הבהוטני ניסה בכלדרך שאינה מלחמה להוציא אותם מהמדינה, כולל הצעות כספיות נדיבות, ושום דבר לא עזר. הוא פנה להודים, ואלה הציאו לשלוח כוחות צבא בכדי להביס את הפולשים, אולם המלך חשש כי הוא יחליף כובש אחד במשנהו, ולכן ביקש מהם רק את הנשק, ללא החיילים, והם הסכימו. המלך שלח אנשים לתת לכוחות מאסאם אוכל, מים ומתנות, הכל בכדי להבין מהו סדר הגודל של כוחות אסאם והיכן הם ממוקמים. לאחר מכן, לילה אחד פשטו הכוחות הבהוטנים על כוחות אסאם, ואלו נסוגו כמעט ללא קרב, חזרה לאסאם. לכבוד ניצחון זה, בתנה המלכה פגודות במעבר ההרים דוקולה Dochula ליד עיר הבירה.סמליה של המדינה ומאפייניה-


זה מלבן המחולק באלכסון לשני משולשים, עם דרקון לבן רחב על פני קו החלוקה. 
החלק העליון זהוב, המסמל את כוחו החילוני של המלך והחלק התחתון כתום, מה שמעיד על הבודהיזם. 
הצבע הלבן של הדרקון משויך לטוהר והתכשיטים שהוא מחזיק בציפורניו מייצג עושר ושלמות של הבוטן.


הסמל המלכותי מכיל מעגל, המורכב מבורג רעם כפול, ממוקם מעל לוטוס, 
מונח על גבי תכשיט, וממוסגר על ידי שני דרקונים.

הציפור לאומית: עורב

הלבוש לאומי: ג'ו לגברים וקירה לנשים


העץ הלאומי: ברוש

הפרח הלאומי: פרג כחול

החיה הלאומית: טאקין, חיית בקר משונה עם רגליים אחוריות כמו של תן גבוה, וראש מוזר.


הספורט הלאומי: חץ וקשת, אותו הם מתרגלים לעתים משך כל היום במטווחים המיועדים לכך. הוא מלווה בטקסיות מיוחדת, כאשר כל פעם שקבוצה יורה ופוגעת במטרה, הקבוצה היריבה שרה ורוקדת לכבוד הקשת.
הם משתמשים בקשתות מסורתיות, כמו גם בקשתות מודרניות.
תל"ג או תל"א
ברוב מדינות העולם, הצלחתם נמדדת באמצעות תל"ג- תוצר לאומי גולמי, אך המלך הבהוטני קבע למדינה מדידה שונה של הצלחה וזאת באמצעות תל"א- תוצר לאומי של אושר, ואכן במהלך הטיול ראינו כי זאת לא רק סיסמה, אלא דרך חיים של כל הבהוטנים.
אלו המרכיבים להשגת התל"א-
1. שימור וקידום  ערכים חברתיים.
2. התחשבות בסביבה הטבעית.
3. ממשל טוב.
4. פיתוח כלכלי-בר-קיימא ואיכותי.
המדינה אפילו מוציאה דו"ח לציבור שלה על ההישגים בתחום התל"א, ראו בלינק הבא הישגים לשנים 2013-2018.שפות
השפה הרשמית היא ה- דזונגקה Dzongkha (פירוש השם: "שפת אנשי הדזונג").
בכל אזור בבהוטן, יש ניב מקומי המדובר ע"י המקומיים, בנוסף לשפה הרשמית.
אולם אנגלית מדוברת על ידי כל הבהוטנים, ולמעשה הם לומדים את כל המקצועות באנגלית מכיתה א' בכל בתי הספר , כך שאפשר לדבר ולתקשר גם עם ילדים בכל גיל.

אוכלוסיה ואיך להגיע?
בהוטן נמצאת מבחינה גיאופוליטית בדרום אסיה והיא המדינה השנייה הכי פחות מאוכלסת באזור אחרי המלדיבים, כיום, סוף 2019, יש בה כ- 750,000 תושבים.
טימפו היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר שלה, בעוד שפונטהולינג היא המרכז הפיננסי שלה, ופארו היא שער הכניסה למדינה לבאים בטיסה.
התיירים שמחליטים לבקר באזור המזרחי, נוהגים בד"כ להגיע בטיסה לפארו, ומשם להמשיך בטיסה לחלק המזרחי וחזרה לפארו בנסיעה, או נסיעה מפארו לחלק המזרחי וחזרה בטיסה משם לפארו, אך היות והטיסות חזרה מהמזרח לפארו לא אחת מתבטלות או מתעכבות, אזי יש סיכון מסוים לטייל בדרך הזו. אנחנו בחרנו בדרך השלישית, הדרך הקרקעית, שיש לה יתרון והיא נסיעה בדרך נופית, כפי שתקראו בכתבה הבאה, ביום השני.
לבאים קרקעית, בנסיעה, יש 3 כניסות בדרום בהוטן מכיוון הודו בלבד. כניסות אלו היו דו כיווניות, אך החל מאוקטובר 2019 היציאה מבהוטן להודו במעבר הגבול הדרום מזרחי Indo-Bhutan Gate, Samdrup Jongkhar אינו אפשרי וניתן רק להיכנס לבהוטן דרכו, הסיבה לא ידוע, ביתר המעברים המעבר הדו כיווני נשאר בעינו.

כבישים
בחלקה המזרחי של המדינה, הכבישים והתשתיות דורשות שיפור, ואמנם יש עבודות רבות של פיתוח תשתיות שאמורות להסתיים לקראת סוף 2020.
אולם בחלקה המערבי של המדינה, שם גם רוב התיירים מבקרים, הכבישים והתשתיות מפותחים מאוד, וקיימת תחזוקה קבועה של התשתיות במהלך כל השנה.

ניקיון
ביקרתי במהלך חיי בלא מעט מדינות בודהיסטיות ומעולם לא נתקלתי במדינה שבה הניקיון הוא מופתי, גם כי יש חינוך לניקיון ולא באמצעות עונשים, וגם באמצעות פנייה לרגש ולהגיון.
בנוסף לשילוט בדרכים, יש כיתוב מעניין על פחי האשפה, שניתן לראות בעיקר מחוץ לערים הגדולות. המשפחות יוצאות מידי יום  ומנקות החל מהבית ובכל הסביבה הקרובה אליו.
כמובן שזה כולל מיחזור של כמעט כל דבר שאפשרי, אפילו בקבוקי משקה מפלסטיק, שמשתמשים בהם לקליעת סלים.כיצד מבקרים בבהוטן וכמה זה עולה?
ישנן סוכנויות טיולים רבות המאפשרות לתכנן את הטיול במדינה זו, או שנותנות מסלולים מוגדרים מראש. אני עשיתי זאת באמצעות חב' מוסקט. המסלולים הניתנים הם די שבלונים, אלא אם מחליטים לשנותו ולהתאימו לצרכיי המזמין, דהיינו אתם. 
אני עשיתי זאת והתאמתי את המסלול לצרכים שלי. במהלך הטיול הנהג והמדריך שהיה לנו, אפשרו לנו לסטות מהמסלול המתוכנן, סטיות סבירות.
חברות אלו פועלות בד"כ באמצעות סוכנויות טיולים בהודו או כאלו הנמצאות בבהוטן.
יש אפשרות להתקשר ישירות עם משרדי תיירות בהודו או בבהוטן.
במהלך הטיול התברר כי לנהג שהיה לנו, יש סוכנות נסיעות משלו, והוא בונה מסלולי טיול תפורים בהתאם לרצון המזמין, תוך שילוב האתרים החשובים והמרכזיים במסלול.
לצורך הנסיעה והשהייה במדינה חובה לקבל ויזה משלטונות בהוטן, ואת זה יכולים לקבל עבורכם רק סוכנויות הטיולים, ובכדי לקבל זאת נדרש:-
1. לקבוע את מסלול הטיול ומקומות הלינה מבעוד מועד.
2. לשלם מראש לסוכנות סכום של 250$ לאדם ליום עד ל- 2 אנשים ו- 200$ לאדם ליום עבור 3 איש ומעלה, כאשר עלות זו כוללת בתוכה, מדריך ונהג שהם חובה, רכב ג'יפון ודלק, מלונות 3-4 כוכבים, 3 ארוחות ביום וכניסה לכל האתרים ללא תשלום.
הסכום לא כולל טיפים לכל נותני השירותים, רכישות בחנויות ותוספות שתייה בארוחות.
מודגש כי כל הכללים הללו הם למדינות שאינם חלק מקב' המדינות SSSR, שהן מדינות האיחוד של האזור הכוללות בין השאר את הודו ונפאל, שלהם מותר להגיע למדינה ללא אשרה, ואינם מחויבים לשלם מראש סכום יומי, או לשכור נהג ומדריך. אולם בגלל תקרית שקרתה בשנת 2019 עם אחד ההודים שטיפס על סטופה לצורך צילומים, הוחלט לגביהם בלבד, כי מ- יוני 2020 ההודים יחויבו בשכירת מדריך צמוד לכל תקופת שהותם.

אנחנו נכנסנו לבהוטן דרך מדינת אסאם שבצפון מזרח הודו, ומשם נסענו/טיפסנו בכביש, לקצה החלק המזרחי של בהוטן, והמשכנו בנסיעה לאורך הכביש היחיד החוצה את המדינה ממזרח למערב, תוך סטיות לדרום ולצפון הדרך, ונסענו עד לעיר הבירה ולשדה התעופה.
הטיול שלנו נמשך שבועיים, שבמהלכו הספקנו לראות את רוב החלקים המעניינים של בהוטן, ובכלל זה את האזורים הפחות מתוירים שבמזרח.

למסלול הטיול, לפי ימים, והאתרים שביקרנו בהם, כנסו לכתבה בלינק הבא.
לכתבה החווייתית של זוגתי, כנסו ללינק הבא.


הכותב יוסי לוי joseph levy הינו מומחה לאיסלנד iceland, המלווה קבוצות בנהיגה עצמית בלבד, והמתכנן מסלולי טיול לפי מידת המטייל.
לפניות לכותב shark4162@gmail.com
 Copyright to seekingtheworld.com  © זכויות יוצרים לאתר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

thank for reading my blogge, hopfuly that you enjoyed it. תודה על קריאת הבלוג שלי ואני תקווה שנהנית ממנו.
יוסי לוי joseph levy