30 יולי, 2015

איי יוון- זמן איים- כללי

כתבה זו פותחת סדרת כתבות על איי יוון השונים, שבהם ביקרנו לאחרונה.
כאשר אנחנו מציינים למישהו שחזרנו לאחרונה מאיי יוון, ההקשר הראשון שעולה להם בראש הוא האיים המוכרים והידועים, כגון- סנטוריני, כרתים , רודוס ועוד, ההקשר השני הוא של חופים וים.
ליוון יש כ- 6000 איים ואיונים המחולקים לקבוצות שונות, אמנם בכולם יש חופים וים, אך יש בהם גם טבע, נוף ותרבות, שלא פחות מעניינים, את חלקם הגדול רובנו לא מכירים למעט משיטי יאכטות או כאלה שמחפשים את השונה והלא מוכר, להפתעתנו נתקלנו רק במעט ישראלים כאלו במהלך מסע זה בין האיים.
טיול באיים קטנים, שניתן לעבור בהם, לאורכם ולרוחבם רגלית בתוך ימים ספורים וברכב בעוד הרבה פחות מזה,, כמו גם לגלות פינות נסתרות חלומיות בכל אי וליהנות מהכנסת האורחים של המקומיים, הן  חוויות בפני עצמן.

זמן איים- מה זה?
זוהי למעשה הדרך והמנטליות בה מתנהלים באיים, הן האוכלוסייה המקומית והן המטיילים עצמם.
פירוש הדבר שהמקומיים מתחילים את היום שלהם משעה 09:00 ואילך, ברוב המקרים, ועושים סיאסטה בצהריים, כך שבחלק מהזמן אין חנויות או אין ביקור במקומות שונים. הטברנות לא נכללות בד"כ בחלק זה.
גם מבחינת המטייל רצוי שטיול באי יבוצע בנחת ובשלווה ולא לרוץ ממקום למקום ומיעד ליעד ולעשות הכל בניחותא.קבוצות האיים ביוון
ראו מפות קבוצות האיים-האיים הדוֹדֶקָאנֶסִיִים, Dodecanese Islands וביוונית Δωδεκάνησα- זוהי קבוצה של 163 איים מתוכם 26 איים מיושבים, רק 12 מתוכם הם איים גדולים, למרות שפירוש השם הוא "12 האיים". האי המוכר מבין כולם הוא רודוס. למידע נוסף כנסו ללינק הבא.

האיים היוניים או האיים האיוניים, Ionian Islands וביוונית Ιόνια Νήσια- הנקראים גם Eptanissa אפטניסה Epta=7 או במילים אחרות קבוצת 7 האיים שהם למעשה האיים הגדולים והמיושבים מתוך כ- 40 איים שיש בקבוצה.. הידוע מכולם הוא האי קורפו. למידע נוסף כנס ללינק הבא.

האיים האיגאיים North East Aegean Islands וביוונית Βορειοανατολικό Αιγαίο- קבוצת איים במזרחה של יוון שחלק קטן מאוד מקבוצת איים זו שייך לטורקיה. בחלק היווני כ- 14 איים מיושבים. הידוע מכולם הוא האי קוס. למידע נוסף כנס ללינק הבא.


האיים האגרו-סרוניים או הסרוניים או הסארוניים Argosaronic Gulf Islands וביוונית Σαρωνικά Νησιά- קבוצה של 7 איים עיקריים, מתוך 9 ועוד הרבה איים קטנטנים. למידע נוסף כנס ללינק הבא.


האיים הספורדיים Sporades Islands וביוונית Βόρειες Σποράδες- שמשמעות שמם הוא האיים המפוזרים, קבוצה הכוללת 24 איים שמתוכם מיושבים רק כ- 7 איים. למידע נוסף כנס ללינק הבא.


האי אוויה Evia וביוונית Εύβοια- האי השני בגודלו ביוון, אחרי כרתים, המחובר ליבשת בגשר.


האי כרתים Crete וביוונית Κρήτη- הוא האי הגדול מבין איי יוון. למידע נוסף כנס ללינק הבא.


האיים הקיקלידים Cyclades Islands וביוונית Κυκλάδες- זוהי הקבוצה של האיים שביקרנו בה לאחרונה והמידע שיינתן הוא על כל האיים שבהם ביקרנו מתוך כל קבוצת האיים. בקבוצה נכללים 220 איים ואיונים, ישנם בקבוצה זו רק 56 איים גדולים ושמהם רק 22 איים מיושבים. המוכרים מכולם הם האי סנטוריני והאי מיקונוס. למידע נוסף כנס ללינק הבא.

הביקור באיים הקיקלידיים
ההחלטה לטייל דווקא באיים הללו נפלה בהתחלה בגלל קירבתם הגאוגרפית לארץ ונוחות ההגעה אליהם. אחרי שנחשפנו ליופיים, לאופיים ולשלווה שבהם- התאהבנו.

אז מי הם בכלל תושבי האיים הקיקלידים הללו? על פי החוקרים, התרבות הייחודית שלהם קיימת כבר מאז תקופת הברונזה 2000-3000 לפנה"ס ואולי עוד לפני כן. האיים הללו מיושבים לפחות מאז שנת 7000 לפנה"ס כשהם עוברים מיד ליד בין המיקנים, הדורים, המצרים בתקופת תלמי, היוונים, הרומאים, ואפילו האימפריה העותמנית. 
תחת השלטון העותמאני הפכו האיים למקום זנוח וסבלו רבות מהתקפות של שודדי ים שמצאו מפלט במפרצים הרבים שם. כמו מפרץ קלפטיקו באי מילוס, שמשמעו נגזרה המילה קלפטומניה (גניבה).

האיים, שלא השתתפו כמעט במלחמת העצמאות היוונית, שימשו גם מקום מפלט לנמלטים מאיים אחרים. במלחמת העולם השנייה נכבשה יוון ואתה גם האיים ע"י איטליה, ולמעשה רק בשנות ה- 70 של המאה ה- 20 החלה שם תעשיית התיירות שהולכת וגדלה מידיי שנה בשנה, ומהווה את מקור התעסוקה העיקרי שלהם.
אך לכך יש מחיר עליו תוכלו לקרוא בכתבה הבאה המראה על הכוונה להציב מגבלות על כניסת תיירים לאיים בגלל בעיית תשתיות.

אנחנו ביקרנו בכל האיים הללו במהלך מספר שנים, ואת האיים שביקרנו בכל שנה ואת מסלול הטיול ביניהם תוכלו לראות במפה המצורפת- 


את האפילוג של בתיה, שותפתי לטיול תוכלו לקרוא בסוף כתבה זו.

מידע על האיים
מידע על האיים השונים בקבוצת איים זו ניתן להשיג, מלבד כתבה זו, גם בלינקים הבאים-
אתר "הטיול היווני"
אתר "שוטט ביוון"
אתר "בקר ביוון"
greecetravel אתר - כאשר באתר זה ניתן לפנות לעורך ולקבל תשובות מהירות ומלאות לכל השאלות.
כמובן גם אתרים אחרים כולל אתרים של האיים עצמם, ואחרים שיש בהם כתבות מטיילים כגון- למטייל, מסע אחר ועוד.

הגעה לאיים
לאי אחד אוויה Evia ניתן להגיע ישירות ברכב ובנסיעה מהיבשת באמצעות הגשר המחבר אותו ליבשה.
ליתר האיים ניתן להגיע, לחלקם בטיסה, ישירה מישראל לאתונה מנתב"ג ומשם להמשיך בטיסות פנים או במעבורת. החל מחודש מרץ 2017 יהיו טיסות ישירות של חב' התעופה הקפריסאית Tus Airways טיסות ישירות מחיפה לאתונה, רודוס וקוס, אלו טיסות נוספות לטיסות הקיימות ללרנקה ופאפוס, ומלרנקה ניתן לטוס למספר איים ביוון- זקינטוס, קרפתוס, קפלוניה, מיטיליני, וסאמוס. הטיסה ללרנקה ומשם לאיים מקצרת את זמן הטיסה ומהירות ההגעה לחלק מהאיים.
לכל האיים ניתן להגיע במעבורות היוצאות מנמל פיראוס, לחלקם מנמל לבריו lavrio או ממספר ערי נמל אחרים, תלוי בקבוצת האיים שבחרתם.
להלן אתר בן ניתן לבדוק זמני מעבורות ומאיזה נמל (לעתים יותר מנמל אחד) ניתן לקחת אותן:-
האתר הראשון או בלינק הבא
כאשר את הקודים של כל נמל ניתן לראות בלינק הבא

ראו במפה שבהמשך את מסלולי המעבורות העיקריות, אך לא כולן-

שדות תעופה ביוון ובאיים-


לינה באיים
מטיילים נוהגים בד"כ להזמין לינה מראש  בכל אי, אך מניסיון שעשינו והזמנו מלון באי הראשון קיה Kea באמצעות אתר hotel.com שילמנו 80 אירו ללילה, פי 2-4 יותר ממה ששילמנו בשאר הימים שבהם מצאנו מקום לינה מיד כאשר ירדנו מהמעבורת.
אני חייב לסייג את דברי, שזה נכון כאשר מגיעים לאיים בטרום עונה או בשולי העונה ובעיקר לא לאיים המתוירים ביותר, למרות שבנסיעה השנייה לאיים ביקרנו באותה תקופה גם בסנטוריני ולא הייתה בעיה למצוא לינה מראש טלפונית ישירות למלון במחיר של 40 יורו ללילה.
ברוב האיים ניתן למצוא מקום לינה טוב ונקי תמורת 25-40 אירו ללילה, תלוי גם במספר הלילות.
כאשר יורדים מהמעבורת מחכים לכם בד"כ בסמוך לרציף, בעלי דירות/מלונות קטנים וחדרים להשכרה, המציעים את מרכולתם, וניתן לראות את תמונות החדרים המוצעים, אך שימו לב למרחק מקום הלינה ממרכז האי או העיר, שאלו לגבי מים חמים שברוב המקרים יש, שאלו לגבי חיבור אינטרנט, שברוב המקרים קיים אך לא תמיד בחדרים עצמם, ושאלו לגבי טבליות נגד יתושים או לשרותים ומקלחת בתוך החדר ולא משותפים, שמבחינתנו היה חובה.
שימו לב שבעונה הבוערת החל ממחצית יוני ועד מחצית ספטמבר, מספר המציעים לינות בנמל קטן והקושי למצוא מקום לינה טוב ומסודר ובמחיר סביר יורד.

תנועה באיים
ביום ההגעה לאי
ברוב האיים כאשר מגיעים לאי, כבר ליד רציף המעבורת מחכה אוטובוס המסיע את האנשים לעיר הבירה או לערים נוספות, במידה ויש מסלולים כאלו, כך שמי שרוצה להגיע ליעד מסוים באי יכול לעשות זאת כבר אחרי הירידה מהמעבורת. עלות נסיעה כזו היא כ- 2 אירו לאדם.
 תדירות האוטובוסים : וגם המקומות אליהם ניתן להגיע אתם, משתנה בהתאם לעונה. עד 15 לחודש יוני בכל שנה, התדירות נמוכה, ומתחילת העונה התדירות גוברת וכך מספר מסלולי הנסיעה.
אפשר כמובן גם לנסוע במונית מהרציף למלון או ליעד שרוצים ללון בו, אך זה יותר יקר, לפחות 6-7 אירו לאדם.
אם מקום הלינה הוא בעיר הנמל, אזי אין צורך בתחבורה כלשהי ביום ההגעה.

במשך השהות באי
כאמור ניתן לנסוע באוטובוס שעלותו נמוכה, לעיר הבירה של כל אי, ישירות מעיר הנמל ובהתאם ללו"ז הנסיעות כפי שנפרט במידע לגבי כל אי.
גם ליעדים אחרים באי, כגון ערים אחרות או חופים, ניתן לעתים לנסוע באוטובוס במידה ויש מסלול נסיעה של אוטובוס אליהם, דבר שניתן לברר בתחנת המידע הקיימת בסמוך לכל רציף.
נסיעה ליעדים אחרים באי, כגון אתרי ארכאולוגיה או חופים מבודדים ועוד, אפשר לעשות באמצעות השכרת רכב או טרקטורון.
שימו לב שהשכרת רכב רגיל וקטן, לא תמיד תאפשר לכם להגיע לחופים מבודדים או מיוחדים שהגישה אליהם היא דרך דרכי עפר או דרכים הרריות קשות, אלא אם אתם נהגים בעלי הכשרה לנהיגת שטח. לכן במקרים אלו עדיף לשכור רכב 4X4 שעלותו יקרה יותר.
מאידך טרקטורון או אופנוע, שהם  גם זולים יותר מרכב רגיל או דומים לו במחיר, יכולים לעשות זאת בקלות יתרה, אך שם אתם חשופים לקרני השמש והרוח לאורך כל היום וישנם איים בהם מקפידים על רישיון לאופנוע.
כמובן שניתן להגיע ליעדים שונים באי, גם באמצעות שייט על ספינות (יכטה) היוצאות מעיר הנמל, ולעתים אין ברירה אלא להשתמש רק בתחבורה זו, כי ישנם אתרים, כמו מערות ים, שזו הדרך היחידה להגיע ליעד המבוקש.

מפות 
כדאי ורצוי לטייל באיים באמצעות מפות, ולא צריך לדעתי יותר מכך, ובטח שלא צריך גי.פי.אס.
ניתן לרכוש מפות באתונה בחנות שמיועדת למטיילים, אך ניתן לקנות גם באיים עצמם, ואם תהיה לכם הפנייה מ- Matt Barrett's באמצעות האתר http://www.thegreektravel.com/ אזי תקבלו הנחה גדולה של 15%.
רק שימו לב שנסיעה לאתונה וחזרה משדה התעופה היא לפחות שעה ומחצה, ועלותה במונית כ- 75 אירו הלוך וחזור, ובאוטובוס ורכבת תחתית הרבה יותר זול, אך גם יותר מסובך.
דרך אחרת לטייל היא ע"י סימון היעדים על מפת GOOGLE ואז להורידה אוף-ליין לנייד שלכם או לטבלאט ולטייל באמצעות מפה זו הכוללת הנחייה קולית איך להגיע לכל יעד ברכב.

אלו פרטי החנות ודרכי ההגעה אליה באוטובוס ורכבת תחתית-
travelbookstore
Solonos street 71 , atthens
phone number is 0030 210 36 16 943
working hours 8.30-20:30
bus or metro to Syntagma square,
and then transfer to Red Metro Line and exit in the next station, Panepistimio Station.
http://www.athensairporttaxi.com/index.htm
es@travelbookstore.gr

בכל אי ניתן גם לקבל מפה לא כל כך מפורטת, בתחנות המידע לתיירים הנמצאת בכל רציף מעבורות, לאנשים מאורגנים ומסודרים, הקושי היחיד הוא שלא ניתן לתכנן ישירות על המפה את מסלולי הטיול מראש. אבל אתם הריי על "זמן איים"... שווה לנשום עמוק ולעשות את הדברים לאט. 

אוכל
במידה ומקום הלינה כולל גם  ארוחת בוקר אזי כמובן תחסכו לכם הוצאה זו שיכולה להסתכם בכ- 8-20 אירו לאדם, תלוי מה אוכלים והיכן.
את יתר הארוחות ניתן כמובן לאכול בטברנות השונות או בדוכני אוכל (דומה לדוכני שוורמה שנקרא ביוונית גירוס), כאשר המחיר משתנה בהתאם למה שאוכלים ומקום האכילה.
מומלץ בכל מקום ובכל ארוחה, לשאול מתוך התפריט מהו האוכל המקומי השייך לאותו אי ולנסות אותו ולא להיצמד למאכלים המוכרים מהבית, אתם תופתעו לגלות שיש מאכלים מעניינים וטעימים וכי האוכל שונה מאי לאי ואפילו במקומות שונים באותו האי.

נסיעה משדה"ת באתונה לנמלים:-
נסיעה לנמל לבריו Lavrio
במונית- 
ניתן להזמין מונית מראש ונהג יחכה לכם כבר ביציאה באולם הנכנסים, אך העלות היא גבוהה מאוד 75 אירו. זה מה שנדרשתי לשלם וכמובן שלא הסכמתי.
גם אם תקחו מונית שאינה מוזמנת מראש העלות תהיה דומה, ולא פחות מ- 70 אירו.
באוטובוס-
ביציאה מאולם הנוסעים הנכנסים, חוצים את הכביש לצדו השני, ליד שער 3, וממש ממול תראו תחנות אוטובוס, האחת למכרז הקונגרסים והשנייה לנמלים לבריו ורפינה.
האוטובוס אמור לצאת כל 45 דקות, יש לפעמים פספוסים, אז קחו בחשבון אם יש לכם מגבלת זמנים במעבורת.
עלות הנסיעה היא 4 אירו לאדם.
שימו לב שאחרי נסיעה של כ- 1/2 שעה, צריכים להחליף אוטובוס בנקודה מסוימת, ללא עלות כספית נוספת, והאוטובוס ההוא מביא אתכם ישירות עד לרציף המעבורת בעיר לבריו. סה"כ הדרך היא כ- שעה וחצי כולל ההמתנה לאוטובוס השני.

נסיעה לנמל פיראוס Pireous
מונית-
גם כאן ניתן לנסוע לנמל במונית. העלות בשנת 2016 הייתה 13 אירו.
באוטובוס-
בכדי לנסוע באוטובוס יש לעלות לרציף הנוסעים היוצאים, למעלה, ולחפש קו אוטובוס 96 שיביא אתכם ישירות לרציף המעבורות בעיר פיראוס בתום כשעה וחצי לפחות, בגלל הפקקים ולא בגלל מרחק הנסיעה.
עלות נסיעה כזו לאדם היא 5 אירו.
רכבת-
משדה התעופה יוצאים ברכבת לתחנת (SKA (rail center of acharnes ומשם לקחת רכבת לנמל פיראוס,בעלות של 8 אירו.

מזג אוויר באיים
רוח המלמטי באיים הקיקלאדים [ מזג האוויר באיים הקיקלאדים סנטוריני, פארוס, נאקסוס, איוס, מיקונוס, סיפנוס ] 
באיים אלו ובעיקר באיים הקיקלאדים : פארוס, נאקסוס, סנטוריני, מיקונוס, איוס, מילוס, סיפנוס, סריפוס קיימת בקיץ "רוח המלמטי". 
רוח המלטמי מגיעה מהמייצר הנוצר בין חלקה הצפוני של היבשה ביוון ובין הפולופונס, רוח זו מקררת את הימים החמים בצהריים ובערב מביאה אתה בריזה נעימה, איים אלה זוכים בשל רוח המלמטי למזג אוויר מעולה ונח מאד גם בימי הקיץ החמים מאד וגם בחודשים, ספטמבר אוקטובר, גם איי המפרץ הסארוני זוכים לרוח המלמטי ובעיקר האי אגינה, אגיסטרי, והאי פורוס הקרובים לאתונה אם כי בעוצמות פחותות, הרוח צוברת תאוצה בים ומתחזקת בעיקר באיזור הקיקלאדים.
ימאים או יאכטיונרים היוצאים לים חייבים להתעדכן במצב הרוח.
הערה : ההרפתקנים שינסו להגיע לאי המדהים ביופיו אנאפי מסנטוריני בחודשים אוקטובר / נובמבר ועד מרץ עשויים למצוא עצמם ללא יכולת לצאת מאנאפי למשך ימים רבים, אי יפיפה זה נתון בחורף לגובה גלים גבוה במיוחד שלא מאפשר עגינה של אוניות במזח, לכן נסו לגנוב ביקור קצר באי אנאפי רק בחודשים יוני -עד ספטמבר.

רוח המאיסטרוס באיים היונים [ קורפו, פאקסי, לפקדה, קיתירה, קפלוניה ] הקרובים לאיטליה.
רוח צפון מערבית קלה זו מביאה אתה בריזה נעימה בשעות הצהרים הקשות יחסית, לקראת ערב לילה רוח זו נעלמת והטמפרטורות חוזרות לשגרתן, בקבוצת איים זו של יוון, הקרובה לדרום מזרח איטליה החורף מעט ארוך יותר ועונת התיירות למעשה מתחילה רק בסוף מאי תחילת יוני.

מזג האוויר בדודקאנסים הדרומיים [רודוס] 
בקיץ כמו בישראל, בחורף מסוף אוקטובר בלתי יציב, אך עם הרבה מאד ימי שמש גם בחורף [אך הלילות קרירים], בקיץ רודוס לעתים קרובות הוא סיוט של ממש ועל כן לא נחשב בעיני מומחים ליוון כאי אידיאלי לנופש, משום מה בישראל הפכו אותו ליעד אטרקטיבי מסיבות כנראה כלכליות של חברות הנסיעות וחבל.
ככל שמצפינים בדודקאנסים לכיוון האיים לימנוס, ליפסי, קוס מזג האוויר מצטנן יותר, בקיץ נעים יותר באיים אלה מאשר ברודוס המרכזי, אך בחורף איים אלה סופגים כמות ניכרת של משקעים וגם שלג.

איים צפוניים [ תאסוס, סמוטראקי ] .
מזג האוויר באיים אלה מעולה בקיץ, אך גשום וקר בחורף.

אפילוג של בתיה גוטליב 22.5.15
היום אצלי מתחיל מאד, מאד מוקדם. בעצם התחיל עוד אתמול. המון סידורים, המון בלגן ולא מספיקה כלום. ככה זה כשנוחתים שבועיים קודם מטיסה לא פשוטה מארה"ב וגם חולים.

איך זה שאני כל פעם מחדש מצליחה לעשות לעצמי כזו סמטוחה בתאריכי הטיסה? חוזרת בליל ל"ג בעומר מטיסה ארוכה ומתישה עם בת ונכדודה קטנה. המטוס עמוס לעייפה ורועש בחוגגים שלא שמעו על שמירת שקט או ישיבה בכיסאות בזמן טיסה. 
הם פה לכבוד ההילולה בהר מירון, שמתקיימת ביום הנחיתה והשד יודע איך יש להם כוח להתרוצץ בטליתות ענקיות הלוך ושוב בתוך המעברים במטוס, לדבר בקולי קולות באנגיידיש (שם שאני המצאתי לשפה של יוצאי ברוקלין הדתיים חרדים שזו שפה ייחודית להם. מין ערוב מוזר של יידיש ואנגלית), להתפלל כל הזמן ולשגע את הדיילות, כאילו שזו בכלל לא טיסת לילה. ואז, בעיתוי מטופש, אני בוחרת את התאריך הזה שבו כולם בורחים לחו"ל בזכות וויקנד ארוך של שבת וחג חדש (שבועות). "זהו!" אני נשבעת לעצמי "להבא אקפיד יותר על תכנון התאריך, שלא כל עם ישראל ואשתו יהיו בשדה וירצו להמריא". מה שבטוח הוא שיהיה תרוץ חדש לשדה העמוס בנתב"ג.

===========================================================

הטיסה מלוד לאתונה אורכת רק 1.45 דקות. ממש קל"ב. בכרטיס הטיסה רשום "ארוחה חמה" ואני מפנטזת לי כי אני רעבה. מה שבפועל הגיע זה מאפה עם "נגיעות" של גבינה מלוחה (כן הוא חם) ושתייה. מעליש, לא נורא, הטיסה באמת קצרה ובנחיתה הפתעה. עזבתי ארץ שמש חמה והגעתי לצבע אפור עד אפור כהה. כמה קרוב, ככה שונה. לא קר אבל התחושה עגמומית משהו. אולי זו בכלל העייפות המצטברת שלי? 

יוסי משאיר אותי עם התרמילים הגדולים ולוקח מונית לאתונה, חייב! ממש חייב לקנות מפות של כל אי. זה שהוריד מגוגל כל מפה אפשרית, זה שסימן מה יש בכל אי לראות ויודע כבר עכשיו יותר ממי שגר בהם, זה שהזמין כבר מלון – זה לא מספיק. חייבים מפות! בלי מפה אנא יוסי בא? 
אני ממתינה לו על ספסל בתחנת אוטובוס שבשדה התעופה. אוטובוס לעיר הנמל לבריו (LAVRIO) למעבורת שתביא אותנו לאי הראשון, שעתיד ליפול קורבן לרגלינו. אוטובוס יש רק פעם בשעה. ומתברר שמשדה התעופה לאתונה זה כמעט אותו זמן. 
אחרי כשעתיים יוסי מגיח זורח מאושר ובידיו שלל רב. מפות!!!! העובדה שרק המונית עלתה לנו 75 אירו וזה יותר יקר מהמפות כולן, ממש לא חשוב. מי אני שאמנע ממנו את האושר הזה? 
אם קודם היו אוטובוסים למכביר, דווקא עכשיו לאוטובוס אין זכר. ממתינים המון, המון וזו הזדמנות מצוינת להתחיל להסתגל ל"זמן יוון".... 

אך הנה! האוטובוס המיוחל הגיע סוף, סוף ואנחנו משלמים 4 אירו במקום ה- 140 שרצתה מונית. תודו שזו תחושה נהדרת להרגיש שדפקת את השיטה ולא יצאת פרייר. אמנם מחכה לנו נסיעה של לפחות שעה ויותר, אבל בצד החיובי של סקאלת המחשבות, זו הזדמנות נהדרת לצפות בנוף ובאנשים.

מכל עבר אני רואה פרצופים מוכרים או דומים. ההוא נראה בול כמו השכן שלי וזו נראית ממש כמו ההיא מהספרייה. 
כולם חייכנים והשפה שאני שומעת מרחוק נשמעת לי בכלל כמו עברית. מה הולך פה? האם אני חולמת בהקיץ? כמובן שכולם גם פונים אליי ביוונית תיקנית, האם גם אני נראית להם דומה כל כך? ואולי אנחנו בכלל עם אחד מאז אנטיוכוס הרשע? מתחיל להרגיש לי כיף ביוון.


נסיעה שכזו באוטובוס, מאפשרת לחוש קצת את המדינה. 
המשבר הכלכלי ניכר לאורך כל הדרך. בניינים לא גמורים, המון עסקים נטושים, נהג המונית של יוסי סיפר על שלושת בניו הבוגרים שאינם מוצאים עבודה, ועם זאת, הם ממשיכים להיות חייכנים ועוזרים לנו כשצריך להחליף אוטובוס באיזו תחנה שכוחה בדרך. 
צעירונת חמודה, שעולה איתנו באותה תחנה, מספרת שהיא נוסעת לעבודתה כגננת במשמרת שנייה בגן, כמעט שעה וחצי, רק שבניגוד אלינו זה לא בגלל הפקקים של גוש דן אלא כי אין עבודה במקום מגוריה. לא נעים לראות את העצב הפרטי ועם זאת לא להכביר מילים כי בתוכי אני יודעת שהם דיי הביאו את זה על עצמם. 
אז אחריי המתנה של חמש דקות יווניות, שזה בערך רבע שעה, אנחנו עולים על האוטובוס הבא בדרכנו לעיר הנמל לבריו שהיא בעצם עיירונת קטנה על חוף הים. ים כחול – יש! מרינה – יש! דייגים- יש! שחפים וסירות גם יש וברקע האוניות הגדולות משוות לנוף מראה חוץ לארצי שכזה כמו בסרטים. 
שם בטברנה גדולה וריקה, כמו מרבית המסעדות, מתחילה חגיגת האוכל שלנו. לא רעבים כל כך אבל בין כה וכה צריך להמתין למעבורת ורצוי בישיבה נוחה וטעימה את ה 4-5 שעות עד להגעתה. איתנו יעלו עליה המוני אתונאים, אלה שלא שמעו על המיתון אצלם, למנוחת סופ"ש באי קיאה.זהו! מעכשיו אני אתנהל לי על זמן איים, שזה הרבה יותר איטי וסטל-בטי מזמן יוון והרבה יותר כייפי.


מידע לגבי כל אחד מהאיים תוכלו להתחיל בלינק הבא על- האי קיה Kea
ועל האיים האחרים לפי סדר הביקור בהם-
האי קיטנוס Kythnos island
האי סריפוס Serifos Island
האי סיפנוס Sifnos
האי קימולוס Kimolos/Cimolos

האי מילוס Milos

נכתב ונערך ע"י יוסי לוי ובתיה גוטליב


הכותב יוסי לוי joseph levy הינו מומחה לאיסלנד iceland, המלווה קבוצות בנהיגה עצמית בלבד, ומתכנן מסלולי טיול עצמאיים לפי בחירת המטייל.
לפניות לכותב shark4162@gmail.com
© Copyright to seekingtheworld.com זכויות יוצרים לאתר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

thank for reading my blogge, hopfuly that you enjoyed it. תודה על קריאת הבלוג שלי ואני תקווה שנהנית ממנו.
יוסי לוי joseph levy