06 יוני, 2013

The country of Alexander III of Macedon- part 1 ארצו של אלכסנדר מוקדון- חלק

בכתבה הקודמת נתתי הקדמה לטיול זה, עליו תוכלו לקרוא בלינק הבא-


הכנת טיול ליעד כזה, שכאמור כולל, את רפובליקת מקדוניה וגם חבל מקדוניה שבצפון יוון, באה בעקבות רצוננו לראות את הנופים והתרבות שנותרה מימיו של אלכסנדר מוקדון, ולחוות חלק מההיסטוריה האדירה שהשאיר מאחוריו.
הטיול כולו חולק ל- 3 מקטעים- החלק הראשון במערב מקדוניה עד למעבר ליוון, החלק השני -  בצפון יוון,  והחלק השלישי מזרח מקדוניה. בכל מקטע  ישולבו מסלולי הטיול והיעדים שבהם ביקרנו, כולל הזמן הדרוש לכל אחד מהם.
את המסלול שעשינו בתחומי רפובליקת מקדוניה בשני המקטעים השונים, ראו במפה-


הצג את מפת טיול רפובליקת מקדוניה במפה גדולה יותר

בטבלה המצורפת יש את יעדי המקטע  הראשון שנמשך 7 ימים.

היום הראשון 1/5/2013
היום הראשון החל בטיסה בוקר מוקדמת מישראל לאיסטנבול שבטורקיה, ומשם בטיסת המשך עד לסקופיה בירת מקדוניה.
בשדה התעופה של סקופיה, על שם אלכסנדר הגדול, פנינו לקבל את הרכב השכור שהוזמן מבעוד מועד בשדה תעופה, כולל אישורים למעבר למדינות השכנות, ומיד יצאנו לדרך ליעד הראשון מחוץ לבירה סקופיה.
ככלל, אני מעדיף, במידת האפשר, תמיד לצאת קודם לפריפריה של המדינה ורק לאחר מספר ימים להתחיל לבקר בערים גדולות, וזאת בכדי ללמוד קודם כל על אורחות החיים של המדינה.
היעד הראשון היה קניון מטקה.

מטקה Matka או במקדונית Матка שפירושו המילולי "רחם אישה" "womb"

תרשים השמורה 
From מקדוניה חלק א

בכדי להגיע לקניון משדה התעופה עלינו לכביש M3 (ממש לפני הגשר פונים ימינה בעקומה) שבהמשכו רואים פנייה ימינה לכביש M4 ולטטובו ואוכריד, ממשיכים בכביש M4 ושמים לב לשילוט מצד ימין המפנה לקניון ולאגם פרסקה freska, יוצאים לפי השילוט ימינה וממשיכים לפי השילוט שבהמשך עד לאגם ואח"כ לקניון.

תרשים הגעה ממחלף הירידה מכביש M4-
From מקדוניה חלק א

למגיעים מכיוון טטובו, ההסבר שנמצא גם ברשת הוא- שאחרי תחנת תשלום האגרה האחרונה לפני סקופיה, יש לפנות בפניה הראשונה ימינה ואז מגיעים לשלט שמראה שמאלה לקניון ולשמורה. במקרה שפספסתם, סעו עד סקופיה ואז בפניה הראשונה סעו ימינה לגשר ברזל שיוביל ישירות לשמורת מאטקה.

מפת השמורה 
From מקדוניה חלק א

בדרך לאגם עוברים בכפר קטן, וממש על ציר התנועה מימין ישנו מסגד גדול ומרשים.

From מקדוניה חלק א

כאשר מגיעים לכניסה לקניון, ממש בתחילת האתר ישנן מסעדות מצד ימין ויש גם מקומות חניה,מומלץ להשאיר את הרכב, ומכאן ואילך לנוע רגלית. 
השמורה כוללת את קניון מטקה המפואר, שניתן להתפעל ממנו גם תוך כדי שייט באגם השליו שהוא חלק ממנו. זהו קניון על נהר Treska, בו נמצא פרויקט הידרואלקטרי מהתקופה הסובייטית שבגללו נוצר האגם. 
עוד על השמורה בלינק הבא- http://en.wikipedia.org/wiki/Matka_Canyon
אחרי הירידה מהרכב, דבר ראשון מומלץ לחצות בגשר שמעל הנהר ממש בתחילת השמורה, ואז להמשיך קצת ימינה בשביל ההולך מעל אפיק הנחל, ולראות משם את הנוף.

From מקדוניה חלק א

From מקדוניה חלק א

חוזרים חזרה לגשר, וממשיכים שמאלה בכביש המוביל לאזור הסכר, מעגן השייט והמסעדה, מרחק הליכה של כשעה, כאשר לאורך הדרך אפשר לצפות במקומיים הנופשים במקום וללמוד קצת על התרבות המקומית, מוסיקה, אוכל ולבוש. כמו גם על איך חיים בשלום מוסלמים ונוצרים יחדיו, ואיך מוסיקה וריחות מאכלים שונים מתערבבים זה בזה.

From מקדוניה חלק א

בסיום הדרך הסלולה, תגיעו לסכר עצמו, עולים אליו ועוברים אותו להמשך הנהר, שבקטע זה הפך לאגם.

From מקדוניה חלק א

מיד אחרי הסכר ישנו מפעיל סירות ושייט, ובעלות של 380 דינר מקדוני ניתן לערוך שייט של שעה על האגם כולל ביקור במערת נטיפים עילית, ובהמשך הנהר יש גם נביעה של הנהר מתוך מערה תת קרקעית, כפי שהסביר המשיט.

From מקדוניה חלק א

תוך כדי השייט תראו את יופיו של הקניון וגם את השביל הממשיך לאורך אחת מצלעי הקניון, בכדי ללכת עליו צריך להמשיך ממעגן השייט עד למסעדה שבהמשך, ואז לעבור דרך המסעדה לשביל הנ"ל.

From מקדוניה חלק א

From מקדוניה חלק א

כמובן שאפשר גם לאכול במסעדה, אך מניסיונינו שווה לבדוק ולאכול במסעדות שבתחילת השמורה, כי אנו לא היינו שבעי רצון מהאוכל במסעדה שליד הסכר.

From מקדוניה חלק א

בסיום חוזרים באותה דרך עד לכניסה לשמורה ומשם לכביש הראשי M4 ופונים מערבה לכיוון טטובו. אחרי נסיעה של עד חצי שעה תגיעו לעיר.

טטובו Tetovo
מפת האתרים בעיר


View טטובו tetovo in a larger map

בכניסה לטטובו נוסעים בכביש הראשי עד סופו ומגיעים לכיכר גדולה המתפצלת ל- 3 כיוונים, פונים שמאלה ונוסעים עד לרמזור השני, ומיד לאחריו מצד ימין ישנו המסגד המצוייר הנקרא giamia e pashes ששווה לדעתי ביקור. במסגד מומלץ לראות גם את פנים המסגד. עפ"י הציורים בתוך המסגד נראה כי בעבר הרחוק המקום שימש ככנסייה.


From מקדוניה חלק א

From מקדוניה חלק א

From מקדוניה חלק א

את כל האתרים מומלץ לעשות רגלית ואת הרכב להחנות מעט לפני הכיכר הגדולה.
קצת לפני המסגד הזה, כאשר עוברים נחל קטן, יש על גדותיו מבנה קטן ויפה, עשוי אבן, שככל הנראה היה בעבר חמאם, אולם כיום הוא לא פעיל ולמעשה המבנה סגור.

From מקדוניה חלק א

מהמסגד ממשיכים באותו כיוון עד לכיכר הבאה הבנויה בצורה אובלית, ושם פונים בכביש השני מימין, מתוך ארבע פניות שיש במזלג זה, וממשיכים בו עד הסוף, וממש ממול לסוף הכביש תגיעו למסדר הבקטאשי הנקרא "חראבתי באבא טקה" "arabati baba tekke", שכניסתו נראית כך,


From מקדוניה חלק א

עליו תוכלו לקרוא בלינקים הבאים-
בביקורנו במקום התמזל מזלנו לפגוש אחד ממנהיגי המסדר שאירח אותנו בחדר הארוח של המסדר. כאשר הבין שאנחנו מישראל קישר אותי טלפונית עם סגן ראש המסדר בבה מונדי או בשמו המלא באבא אדמונד ברהימג' שהוא מנהל את המסדר בעיר, שהוא השני לראש המסדר שמקום מושבו בסלובניה. זה האחרון, התנצל בפני שהוא בנסיעה ואינו יכול לארח אותנו כראוי.
המיוחד במסדר זה הוא הפשטות והצניעות שבו המתבטאים במבנים, בצריח קטן (לא גבוה כמקובל במסגדים) והכי חשוב במנהג לכבד כל אדם כאדם ובכלל זה גם את העם היהודי.

From יוסי כתבה 1 מקודון
בחרנו ללון במלון הנמצא ממש בכניסה לעיר, אך יש מקומות לינה נוספים.

היום השני 2/5/2013
היעד בבוקר יום זה היה אתר הסקי,

אתר הסקי והנופש פופובה שפקא Popova Shapka
האתר ממוקם כ- 18 ק"מ במעלה ההר מעל העיר טטובו. כדי להגיע לשם צריך לנסוע כמו ביום הקודם עד למסגד המצויר, ולהמשיך בכביש זה לכיכר האובלית ואז לפנות ימינה בכביש הראשון מבין הארבעה ומשם לנסוע לפי השילוט. ראה סימון במפת האתר הקודם.
מחוץ לעונה המקום די מוזנח, למרות שיש לו פוטנציאל עצום. לכן מה שיש לעשות הוא קצת ללכת ברגל או לשבת בבית הקפה עם המרפסת לכיוון הרכבלים, שמאלה מהחנייה הגדולה להנות מהנוף ולנוח קצת.

From יוסי כתבה 1 מקודון

חשוב להדגיש כי הנוף על העיר מהדרך העולה להר הוא נוף מדהים שחבל לפספס.

כמובן שיש גם שבילי הליכה באתר הסקי למי שמעוניין ולהלן תרשים האתר עם השבילים המסומנים בו.

על מנת להמשיך הלאה במסלול הטיול, צריך לחזור לטטובו, עד הכיכר האובלית, ואז לפנות ימינה בכביש השלישי מימין, ולנסוע ישר עד שעולים שוב לכביש הממשיך דרומה לכיוון האגם שבשמורת מאברובו.

אגם מאברובו Mavrovo lake
האגם נמצא בתוך שמורת מאברובו Mavrovo National Park שהיא שמורת טבע גדולה ויפהפייה במערב מקדוניה. השמורה הוכרזה ככזו ב- 1949 וחשיבותה בזנים הנדירים של הצומח המצוי שם. הפארק משתרע על שטח של 120,000 דונם בתוך רכס הרים שגובהו למעלה מ –2764 מטרים, שכולו ירוק, ויש בה כאלף סוגים של עצים וצמחים, עשרים וחמישה מהם אנדמים. בשמורה יש מערכות צמחייה ייחודיות, עולם חי עשיר (כולל דובים), ומשובצים בה כפרים אתניים של אוכלוסיות שונות: אלבנים, מקדונים, רומנים.

לפני הכניסה לכיוון העיירה מאברובו החדשה, ממש כאשר האגם כבר נגלה לכם, יש מצד שמאל כנסייה קטנה, יפה וחמודה שבמועד הביקור במקרה פגשנו בה את הצייר שמצייר את הציורים בתוכה ולכן הוא גם הסביר לנו את פשר הציורים והלוגיקה שמאחוריהם, וכמובן איפשר לנו לצלם בתוכה.

מהכנסייה ממשיכים לעיירה שכבר מתחילתה ניתן לראות מסעדות וחנויות, ורק לקראת היציאה ממנה, אחרי שורת מסעדות וחנויות, תמצאו מצד ימין את מרכז המידע לתיירים שבו ניתן לרכוש מפה לטיולים ומסלולים באזור. התחנה נמצאת ממש על הדרך, שימו לב לשלט "I" המצביע information.

מפת האתרים לחופי האגם  והכפר גליצ'ניק Galichnik


View אגם מארובו Mavrovo lake in a larger map

במרכזו של הפארק נכרה אגם מלאכותי, המהווה מקור אנרגיה לתעשיית החשמל במקדוניה, אך עקב הקמת האגם, הכנסייה הישנה שהייתה בכפר מאברובו הישן הוטבעה בתוך האגם וכיום רק הצריח שלו בולט מעל המים.
בכדי להגיע לכפר הישן מהחדש, ממשיכים לאורך האגם עד שרואים מצד שמאל סכר ועליו כביש. פנו שמאלה לפני הסכר ועברו את הסכר לצדו השני, אח"כ יש להמשיך לאורך האגם עד הגעה למאברובו הישנה. בשלב מסוים רואים משמאל כנסייה גדולה וחדשה מאוד, הנמצאת בחלק הדרום מזרחי של האגם,

רק אם יורדים רגלית לכיוון הכנסייה החדשה ניתן לראות בתוך האגם את הצריח המבצבץ של הכנסייה הישנה.

מכאן ואילך, אין משהו מיוחד בכפר למעט לנסוע לאורך חופי האגם, אך בכדי להמשיך ליעד הבא הכפר גליצ'ניק צריך לנסוע מהכנסייה מעט חזרה לאורך האגם ולחפש דרך העולה שמאלה בתוך מאברובו הישנה. ישנו שילוט אך קשה להבחין בו, ולכן אם לא תמצאו, פשוט תשאלו.
במידע שגיליתי במהלך הטיול מתברר כי ישנה מערה הנקראת "שרקובה דופקה" sharkova dupka שיש בה גם עטלפים והנמצאת כ- 15 דקות נסיעה מהסכר.

טרקים רגליים בשמורת מאברובו

מהאגם עצמו ובסביבתו ישנם טרקים רגליים אותם תוכלו לראות במפת השמורה-

From יוסי כתבה 1 מקודון

הכפר גליצ'ניק Galichnik
כפר "שכוח אל" זה מפורסם בטקס הנישואין ההמוני שנערך בו מדי שנה בחודש יולי, בשאר ימות השנה תוכלו להסתפק בנוף המרהיב הנשקף ממנו.

From יוסי כתבה 1 מקודון

הכפר במקורו היה כפר רועים שנעזב במהלך השנים והחל להיות מאוכלס בשנים האחרונות מחדש. כפר נחמד שכיף להסתובב בו רגלית בין הבתים והרחובות (שבילי עפר) ולקטוף שזיפים מהעצים.
הכפר נמצא במרחק של כ- 15 ק"מ מהעיירה מאברובו הישנה, והכפר יפיפה ועתיר מים. הדרך אליו היא דרך הררית, ובתאריך הטיול עדיין השלג כיסה את הכבישים. בכביש העולה לכפר, ישנה התפצלות של הכביש ליד חווה לגידול צאן, האחת ממשיכה ישר למעלה והשנייה פונה ימינה. בכביש הישר נתקלתי בשלג כבד שכיסה את הדרך ולכן לא יכולתי להמשיך ואפילו סייעתי בחילוץ רכב מקומי שניסה לעקוף אותי ליד החסימה של השלג ונתקע כאשר ניסה לעבור אותה למרות הכל,

From יוסי כתבה 1 מקודון

ולכן מומלץ לבחור בפניה ימינה, דרך שמתוחזקת גם בתקופת השלגים.

From יוסי כתבה 1 מקודון

דרך זו מגיע עד לכפר. בכניסה אליו מצד ימין ישנה מסעדה הידועה כ- "המסעדה של פבלה pavle" שאלה הם פרטיו-
pavle lukanovski +38975671483
ופרטי בנו- marko bekric +38970370843
והאימייל אליו הוא  markob_mkd@yahoo.com
ואם תזמינו אצלו מראש ארוחה תוכלו לקבל אצלו פשטידת (פאי) רועים, אך בלי קשר יש לו אוכל טוב וטעים.

אמנם הדרך המפורטת לעיל היא הדרך הסלולה היחידה לכפר, אך בחודשי הקיץ ישנן דרכי עפר נוספות המאפשרות לנסוע למקום  וממנו, אך אלו שבילי הרים, ומהם ניתן לרדת לכיוון דבאר dabar, מבלי לנסוע את כל הדרך חזרה עד למאברובו. אנחנו ניסינו לנסוע באחת מהדרכים הללו, אך היות ובשלב מסוים הדרך הייתה בוצית במיוחד ולא היה ברשותנו רכב בעל עבירות גבוהה, נאלצנו לחזור על עקבותינו.

למי שמעוניין ניתן לעשות מסלול רגלי קצר (שעתיים-שלוש לכיוון אחד) עד הישוב Yanke שגם הוא ישוב נחמד, ומשם יש לחזור לגליצ'קי, כי אין דרך המשך. יש שילוט ממרכז הכפר.
כמובן מומלץ לבלות בעיירה זו לילה לפני שממשיכים דרומה, ולמי שיחליט לעשות את הטרק הרגלי, מומלץ להישאר לילה נוסף.

היום השלישי 3/5/2013
בכדי להמשיך דרומה, לא בקיץ, צריך לחזור למאברובו הישנה, משם להגיע לסכר, ואז מיד אחרי הסכר לפנות שמאלה לכיוון דאבר בכביש 409.
בדרך דרומה אחרי הסכר, תגיעו בשלב מסוים לחיבור בין שני נחלים, שיש שם גם פנייה ימינה, מומלץ לעצור לכמה דקות לאתנחתא קטנה.

מנזר יוחנן המטביל (ביגורסקי) St. john bigorski
ממשיכים בכביש 409 דרומה לכיוון דאבר ולפי השילוט תראו מצד שמאל כניסה לכיוון המנזר.  בחדשי התיירות או החגים כגון חג הפסחא, מומלץ לא לעלות למנזר עם הרכב. עדיף לחנות למטה ולעלות אליו ברגל, אחרת סביר להניח שלא תמצאו חנייה או תבזבזו זמן רב לשם כך, וגם אז יהיו לכם קשיים ביציאה בגלל הרכבים החונים לאורך הכביש הצר המוביל לכנסייה.


הצג את כנסיית ג'ון ביגורסקי ומפלי דאף במפה גדולה יותר

הכניסה למנזר היא בתשלום של 100 דינר מקדוני לאדם. המראה מתוך חצר המנזר על הסביבה יפה מאוד וכמובן שגם בחצר המנזר ובתוכו יש הרבה מה לראות.

למקום אפשר להקדיש עד שעתיים.
"לפי האגדה המנזר נוסד  במאה ה-11, כאשר תמונת אייקון פלאית של יוחנן המטביל התגלתה במקום על ידי אדם שלימים הפך לארכיבישוף של אוכריד וייסד מנזר במקום, עד היום ניתן לראות את האייקון המופלא בתוך הכנסייה, ובתחתיתה יש נביעה של מים שנוצרה עם הופעת האייקון במקום." מקור www.eco-tarbut.co.il
במאה ה – 16 הוא נהרס כולו בידי העות`מנים, למעט מבנה הכנסייה העתיקה. המבנה הנוכחי, מהמאה ה- 18, בנוי מקורות עץ ואבני טרברטין, ועיקר יופיו בציורי הקיר המרשימים שבחזיתו, ובקירותיו הפנימיים המחופים באייקונות עץ נדירות באיכותן. ה"איקונוסטאזיס" מגולף ומעוטר וכולל כ- 200 דמויות וכ- 500 בעלי חיים. בכנסייה נמצא אחד האייקונות העתיקים ביותר בבלקן, אם לא העתיק ביותר, והמקומיים מייחסים לו כוח מיסטי על אנושי.
"בנוסף להיותו מקום קדוש היה מנזר יוהן ביגורסקי גם מרכז ציירי אייקונות, אמני גילוף בעץ, ובנאים." "זהו אחד המנזרים החשובים במקדוניה, מקום של השכלה ותרבות, קהילה נזירית פעילה שלקחה תחת חסותה גם מנזרי בת באזור. המנזר שוקם עם קבלת עצמאותה של מקדוניה." מקור www.eco-tarbut.co.il
"חלק מהנזירים הגיעו מהרפובליקה הנזירית של הר אתוס בצפון יוון. המנזר עצמו בנוי בצורת המנזרים בהר אתוס דבר מצביע על הקשר האמיץ בין המנזר להר הקדוש. ניתן לראות מוטיבים אדריכליים כבר בכניסה, מתומן שנמצא על הרצפה של השער ושוקת המים. מוטיב המתומן חוזר בבניין עצמו." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

"מעל כנסיית המנזר, למשל, בולטות שתי כיפות מתומנות גדולות. המתומן הוא מהמאפיינים של הבנייה בהר אתוס, ומסמל את המיסטיקה הנוצרית. שבע קשור לסדר הטבעי של הדברים, לשבעת הסקרמנטים, ואילו שמונה קשור להתגלות האלוהית, לשמונה ברכות אשרי, לאור הנסתר ולתחיית ישוע ביום השמיני. הכיפה המתומנת המרכזית של הכנסייה נראית מבפנים שטוחה ובה שלושה מעגלים, כשישוע במרכז. אלו הם שלושה מעגלים של ידע: חיצוני, אמצעי ופנימי." מקור www.eco-tarbut.co.il
"צריך לזכור שיוחנן המטביל קשור למים ושבנצרות האורתודוקסית יש מעיינות מקודשים הקשורים אליו. מים זורמים גם בקניון שלרגלי המנזר, היערות העבותים מסביב וההרים המתרוממים לגבהים מופלאים יוצרים במקום אווירה מיוחדת. על צלעי ההרים כפרים אלבנים ברובם, אך מעל המנזר יש כפר מקדוני בשם גליצ'ניק, שהיה מאחז מקדוני חשוב מול השבטים האלבנים ותרם רבות למנזר ולהגנתו." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

מפלי דאף Duf falls
מהמנזר ממשיכים עוד מעט דרומה בכביש 409, עד שרואים שלט פנייה ימינה לעיירה בשם רוסטוסה Rostusa. פונים ימינה לכיוון הכפר ואחרי שעוברים באחד הפיתולים, בית מרשים אך מט לנפול, אז מיד אחריו בעיקול רואים משמאל שביל ושלט המובילים למפל. אם תגיעו לכפר עצמו ולמסגד בכניסה אליו, משמע שטעיתם וצריך לחזור אחורה מעט.

From יוסי כתבה 1 מקודון

בכניסה לדרך המובילה למפל אין מבנה של שומר, אך יש אדם שעשוי להופיע ולבקש מכם 50 דינר מקדוני לאדם עבור הכניסה, כמובן כנגד קבלה של רשות הפארקים של מקדוניה, אז א זה יקרה שלא תחשבו שעובדים אליכם.
ההליכה מהכביש למפל נמשכת עד כשעה, תלוי בקצב ההליכה, אך בסוף הדרך מגיעים למפל מרשים ששאון המים צורם אוזניים. ההליכה נעימה ולא קשה עד למפל. מפל של 28 מטר. מסלול של כ – 1.02 ק"מ לכל כיוון.

From יוסי כתבה 1 מקודון

לסיום חוזרים לכביש הראשי 409 המוביל דרומה וממשיכים דרומה, עד ליעד הבא.

הכפר לאזארופול Lazaropole
מהכביש הראשי פונים שמאלה לפי השילוט לכפר הזה ולכפר נוסף בשם אוסוג' Osoj.
בכפר אוסוג' אין מה לראות לדעתי, זהו כפר ישנוני שלא מצאנו בו משהו מעניין, אך לעומת זאת בכפר לאזארופול הנמצא מזרחה וצפונה לכפר הקודם כדאי להגיע בגלל שהוא ממוקם על רכס   galachnik, המתנשא לרום של 2000 מ' , וממנו יוצאים שבילי אופניים ודרכי עפר גם לכפר גליצ'ניק, וכמו כן מגיעים אליו הרבה תיירים מקומיים ואחרים.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

בכפר יש כנסייה אחת שהייתה סגורה ביום שהגענו, אך יש מסעדות שאפשר לאכול בהן, אחת מהן היא במלון Kalin ששם יש גם תחנת מידע.

From יוסי כתבה 1 מקודון

לסיור בכפר לא דרוש יותר משעה ואם גם אוכלים שם - לא יותר משעתיים.
בכל מקרה, בכדי להמשיך דרומה צרך לחזור שוב לכביש 409.

מנזר הנשים סנט ג'ורג' בעיירה ראג'יסקה Rajcica
בהמשך הדרך דרומה ולפני הכניסה לעיר דאבר Debar, ממש כאשר מתגלה לכם האגם לראשונה, המנזר נמצא מצד שמאל שלכם . זכרו שאפשר ללון במקום למי שרוצה, אך מומלץ לפחות בעונת התיירות ובחגים להזמין מקום מראש.

From יוסי כתבה 1 מקודון

הכניסה למנזר היא ללא תשלום. ממש בכניסה נמצאת כנסייה קטנה שניתן לצלם אותה רק מבחוץ. לא ניתן לבקר ביתר המבנים למעט מי שמתגורר או לן שם. לעניות דעתי המראה בתוך הכנסייה הוא יפה אך לא יותר מכך. לביקור במקום לא דרוש יותר משעה.
המקום מאד מטופח והמבנה הארכיטקטוני מעניין. הוא הוקם רק בשנים האחרונות סביב הכנסייה עתיקה של סנט ג'ורג' שהייתה במקום. "המנזר הוא שלוחה של מנזר יוהן ביגורסקי ואב המנזר של ביגורסקי הוא גם האב הרוחני של הנזירות, מפקח עליהן, עורך את טקסי המיסה, ומלמדן.
בכניסה לכנסייה מצד ימין יש תמונה של ג'ורג' הקדוש. לאף של ג'ורג' מודבק קצה אצבע נוטף דם. זהו העתק תמונה דומה שנמצאת במנזר ג'ורג' הקדוש בהר אתוס.
לפי המסופר לאחר שהנזירים גמרו לבנות את המנזר, הם לא ידעו למי להקדישו, הם השאירו במקום לוח עץ ריק למשך הלילה וכאשר באו עם בוקר, הם ראו על הלוח את תמונתו של ג'ורג' הקדוש. אב המנזר לא האמין בנס ובספקנותו הושיט אצבעו לתמונה כדי לבדוק אם הצבע טרי. כעונש על ספקנותו נשארה אצבעו דבוקה לתמונה, ולבסוף נאלצו לקטוע אותה והיא מחוברת לאפו של ג'ורג' הקדוש עד היום." מקור www.eco-tarbut.co.il

לא נכנסנו לעיר דאבר, כי לא מצאנו שיש בה משהו מעניין, ולכן המשכנו דרומה לאורך כביש 418 לכיוון סטרוגה. לאורך חופי האגם שגם הוא אגם מלאכותי ענק שנוצר בעקבות בניית סכר ליצור חשמל בשנות ה-80. היעד לפני סטרוגה היה הכפר ווצ'אני.

הכפר ווצ'אני Vevcani
אחרי נסיעה של כשעה מדאבר דרומה, ולפני העיר סטרוגה, שימו לב לשלט מצד ימין המפנה לכיוון הכפר ווצ'אני.
עיקר פרסומו של הכפר הוא מימי הממשלה היוגוסלבית, שהחליטה בזמנו לבנות צנרת שתעביר את מי המעיינות לעיר סטרוגה. התושבים כמובן התנגדו והממשלה חזרה בה. זה קרה לאחר שאנשי הכפר הציבו את זקנות הכפר כמגן אנושי.
לאחר שיוגוסלביה התפרקה, הכפר החליט להכריז על עצמאותו וכינה את עצמו "הרפובליקה של ווצ'אני". הם יצרו לעצמם דגל, הנפיקו דרכונים ומטבע משלהם. אך בסופו של דבר לא מימשו את התבדלותם ממקדוניה.

בקצה הכפר יש שמורת טבע של מעיינות עיליים הנשפכים במפלונים, והמים המינרליים שנובעים בו נהדרים למנוחה ורגיעה תוך כדי מעבר גשרונים חמודים. הכניסה היא בתשלום, אך היות והגענו בחגיגות הפסחא לא נדרשנו לשלם דבר.

From יוסי כתבה 1 מקודון

למי שרוצה להאזין לרעש המים הזורמים מוזמן לראות את הסרטון הבא של המפלים-בכפר "תערוכה פתוחה" הכוללת בתים של בעלי מקצועות שונים. זהו כפר ציורי וייחודי שאנשיו מסבירי פנים, מקום מופלא לחובבי צילום. בכפר שוק קטן, ובין בתיו תעלות מים צרות הזורמות לנהר שוצף הזורם אל חלקו התחתון של הכפר, לכן כדאי ומומלץ לעשות סיבוב בכפר מעבר להליכה ליעדים השונים.
היות והגענו לכפר בחג הפסחא, בערב התקיים בכנסיית הכפר, טקס תפילה מרשים. יפה לראות מאות בני אדם, ילדים, מבוגרים וזקנים מחזיקים נרות ועוטפים את הכנסייה מבחוץ ומבפנים, תוך כדי תפילה ושירה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

עוד דבר מעניין גילינו כשביקרנו בכנסייה גם באור יום, ביום שלמחרת, ומצאנו בה מפה קדומה של ארץ ישראל.

From יוסי כתבה 1 מקודון

למגיעים אל הכפר בין התאריכים 13-14 בינואר, בכל שנה, צפוי שיראה חגיגת מסכות ייחודית לכפר זה המתקיימת בו כבר מאות שנים. בחגיגה מציינים את השנה החדשה על פי לוח השנה היוליאני הישן.

מפת האתרים שיש בכפר, ובכיכר המרכזית של הכפר ישנה מפה נוספת-


הצג את ווצ'אני vevchani במפה גדולה יותר

בכפר יש חיי לילה נחמדים, האנשים בו נחמדים ומכניסי אורחים. מי שרוצה לאכול טוב, בדרך לכנסייה, מצד שמאל, יש מסעדה המכינה אוכל מסורתי מבשר עזים וכבשים ויש לא מעט  מקומות לינה בכפר. אנחנו התמקמנו ב- Villa-alula שפרטיו הם:-
אתר www.villa-alula.com
אימייל contact@villa-alula.com
טלפון 46798189(0)389+
נייד 76205205(0)389+
מומלץ להיות במקום לפחות יום שלם, ועדיף שהוא יכלול בתוכו גם לילה אחד. למי שמחליט לעשות גם את הטרקים יידרש לכך לפחות עוד יום או יומיים.

לחובבי ההליכה
ניתן לצאת למס' טרקים באיזור, המסלולים יוצאים משמורת המעיינות עצמה והשילוט ברור.

From יוסי כתבה 1 מקודון

המסלול הראשון של כחמש שעות עד הכפר גורנה בליצה ( Gorna Belica), שימו לב, המסלול אינו היקפי.
ישנם שני מסלולים היקפיים נוספים של כ-24 ק"מ כל אחד, שניהם עוברים על פסגת אחד ההרים באיזור ובלגונות יפות.
בכפר יש מקומות לינה למכביר, ולכן רצוי ומומלץ לישון במקום לפחות לילה אחד.


היום הרביעי 4/5/2013
יום זה החל בסיום הביקור בכפר ווצ'אני, והמשכו בנסיעה לסטרוגה.


העיר סטרוגה Struga
העיר יושבת על הגדה הצפונית מערבית של אגם אוכריד. את העיר חוצה הנהר דרין Drin שאינו נשפך לאגם אלא יוצא ממנו, וממשיך צפונה לעיר דאבר.
העיר נחשבת לעיירת המשוררים ושם מתקיים מדי שנה בקיץ פסטיבל יוקרתי ובינלאומי לשירה, אליו מגיעים משוררים מכל רחבי תבל. קראתי ברשת האינטרנט שיהודה עמיחי קיבל במסגרתו את פרס "עלה הדפנה", על מפעל חייו בתחום השירה וגם רוני סומק זכה בו בפרס ראשון.

על האתרים שיש לראות בה ראו את המפה המצורפת.


הצג את סטרוגה struga במפה גדולה יותר

בכדי להגיע לאתרים אלו, כאשר מגיעים לעיר מצפון, מהכניסה הצפונית, נוסעים ישר כל הזמן עד שתראו בשלב מסוים את האגם, בנקודה זו תמצאו חנייה ותמורת 50 דינר מקדוני תוכלו להחנות את הרכב לזמן בלתי מוגבל ומכאן לצאת רגלית לכל האתרים.
את כל היעדים אפשר לעשות בתוך 2-3 שעות, וזה כולל את השוק שהוא לא גדול במיוחד, הכנסייה הצמודה אליו, המדרחוב שמוביל לבית החרסים, ולסיום הטיילת הקטנה לאורך האגם ובתי הקפה שבה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

מסטרוגה יוצאים דרומה לאורך האגם בכביש 420, לאתרים שלאורך גדת האגם המערבית. זה המקום לספר מעט על האגם עצמו.

אגם אוכריד Ohrid lake
אגם אוכריד הוא אגם טבעי והוא בן ארבעה מיליוני שנים. 
הוא זכה למעמד של אתר מורשת עולמית מטעם אונסקו, בשל העובדה שמימיו צלולים ונקיים. דבר המתאפשר גם בזכות הכלכלה הצולעת של המדינה, כי אין כאן  שום תעשייה שתזהם אותו.
האגם הינו בעל שטח של 360 קמ"ר (כפול מן הכינרת), והוא האגם העמוק ביותר בבלקן וחלקו נמצא באלבניה השכנה. יתכן שגם בגלל עומקו (למעלה מ- 300 מטר) מימיו צלולים במידה מרשימה, בטמפרטורה של 24 מעלות אפשר לשחות או לדוג או סתם לשבת על החוף ולהביט בנוף.

מומלץ גם לנסוע לאורך האגם ולהנות משפע היערות שכמעט נוגעים במים. שימו לב שמרבית הנופשים סביב האגם הינם מקומיים (מקדונים או אלבנים). הסירות שמשייטות בין הערים שעל שפת האגם והשקיעות הארוכות והצבעוניות, הופכות את המקום לפנינה רומנטית.

From יוסי כתבה 1 מקודון

מימיו הנקיים של האגם מושכים אוכלוסיות של ציפורים נודדות, ועוד מינים של בעלי חיים הניזונים ממנו. חיים בו 13 מיני דגים, אחד מהם הוא דג הפלשיצה הייחודי לאגם זה בלבד. זהו דג קטן ודק שאורכו כעשרה ס"מ. אמנים מקומיים פושטים את עורו וקשקשיו של הדג, ובתהליך עיבוד ייחודי, שנשמר בסוד, יוצרים מהם חומר דמוי פנינה. מהם מיצרים שרשרות, מחרוזות, עגילים וטבעות העשויים מאותן "פניני אוכריד", שאותם ניתן לרכוש בעיקר במקדוניה, בעיר זו או בכנסיית סנט נאום (נחום) St. naum.

האגם ניזון ממעיינות הנמצאים בדרום האגם, אליהם אספר בהמשך.
חלק מהמידע הרשום כאן לגבי אגם אורכיד ובהמשך לגבי אתרים מסביב לאגם נלקח מאתר
http://balkan.co.il


המנזר בכפר קלישטה Kalista
בנסיעה לאורך הגדה המערבית של האגם מגיעים בשלב מסוים לכפר קלישטה, שביציאה ממנו ישנו מנזר, שבכדי להגיע אליו צריך לפנות לתוך מתחם בית המלון ביסאר Bisar.

מפת ההגעה לקלישטה ולראדוזדה -

הצג את קלישטה ורודוזדה במפה גדולה יותר

"המנזר של קלישטה משמש כמושב הפטריארך המקדוני בחודשי הקיץ. זהו מתחם גדול ולידו מלון לאורחים ולצליינים. ... המתחם כולו שוכן בין הצוקים לבין המים ויש בו רחבה יפה שמגיעה עד המים.
הכנסייה העתיקה והחשובה נמצאת בתוך מערה על צוק, ומטפסים אליה מתוך הבניינים החדשים" של בית המלון. מקור www.eco-tarbut.co.il  . הכניסה כמובן בתשלום.

From יוסי כתבה 1 מקודון


From יוסי כתבה 1 מקודון

בתוכה יש ציורי קיר מרשימים שנשמרו בחלקם. שימו לב שאסור לצלם במקום, אך בכל זאת כמה תמונות שנלקחו בגניבה.

"באזור היו מערות של מתבודדים, והכנסייה שקרויה על שם הבתולה הקדושה היא חלק ממערכת מערות זו. בהמשך הצוקים, במרחק חמש דקות הליכה, יש כנסייה נוספת במערה, המוקדשת לנזיר אנטוניוס – מייסד תנועת הנזירות." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

"במערה שבכנסייה במנזר קלישטה ניתן לראות תמונה של שמעון של העמוד. הסלבריטי של המאה ה-5, נזיר מסתגף מסוריה שבילה את כל חייו על עמוד גבוה שעליו משטח בגודל מטר על מטר. שמעון של העמוד נתן דוגמא למסורת של נזירים מתבודדים המסתגפים כדרך להתגבר על חולשת הגוף ופיתוח כוח הרצון." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון


"ליד הבניינים הסוגרים על כנסיית המערה נמצאת כנסייה חדשה המוקדשת, גם היא, ללידת מרים.
בתוכה יש אייקון של אם האלוהים שהועבר מהכנסייה העתיקה ומיוחסות לו תכונות פלאיות, כמה פעמים ניסו לזרוק אותו לאגם, וכל פעם הוא חזר בצורה פלאית. האייקון נמצא בתוך מסך האיקונות." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

"הכנסייה החדשה נבנתה ב-1977 בסגנון ביזנטי קלאסי, על יסודות מהמאה ה-18, ממולה מצויה חנות המציעה ספרות על נצרות במקדוניה ותוצרת המנזר.
ליד הכנסייה עץ אדר עתיק בן שש מאות וארבעים וחמש שנה המצל על המקום. המסורת אומרת שעץ זה ניטע על ידי הנזירים המתבודדים הראשונים, שחיו כאן לפני שבע מאות שנה.
בצד הדרומי של הרחבה נמצא כנסייה עתיקה על שם סנט פטר, פאול השליחים. מתחתיה יש מעיין, ומעבר לה נמצא בית הארכיבישוף. כיום יש במקום מנזר של נזירות וגם של נזירים. מעבר למתחם הפטריארך מוביל השביל במעלה הצוקים לכנסיה של אנטוניוס מהמאה ה-13. הכנסייה המקדונית הכריזה בשנות ה-60 על עצמאותה מהכנסייה הסרבית, והפטריארך שלה נמצא חלק מזמנו בסקופיה וחלק במנזר יפה זה." מקור www.eco-tarbut.co.il
כפי שכבר ציינתי קודם, האזור שימש בעבר מרכז לנזירים מתבודדים, ואת השרידים ניתן לראות במנזר של קלישטה, במערת מיכאל בכפר רודזדה הסמוך, ובמערת העלייה בכפר וישני. הזמן הדרוש לכל המתחם הנ"ל הוא בין שעה לשעתיים לערך.

בחלק מהאתרים שבדקתי לפני הנסיעה, נרשם שכאילו מדובר במנזרים תלויים, אך צר לי לאכזב את הכותבים הללו, כי מנזרים אלו אינם תלויים כלל, ואפילו לא דומים להם, ומי שרוצה להבין מה זה מנזר תלוי שייכנס לכתבה בלינק הבא-
יעלה לאוויר בקרוב .............................


אבל בינתיים שיסתכל בתמונות הבאות -

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון


מערת מיכאל בכפר ראדוזדה Radozda
דרומה מקלישטה לאורך הגדה המערבית של אגם אורכיד נמצא כפר בשם זה. זהו כפר דייגים שפרט לביקור במערה ואכילת ארוחת דגים במקום, אין יותר מה לעשות.

ממש בכניסה לכפר, יש שילוט המצביע בין הבתים על שביל העלייה למערה, אך שימו לב כי המערה סגורה בדרך כלל ולכן אם אין אנשים למעלה, עליכם לפנות למסעדה הראשונה שמימין ולקבל מהם את המפתח.

המנזר חצוב בסלע. העלייה למערה לא קשה, ומטפסים אליה במדרגות. המנזר עצמו קטנטן ושוב המראה מלמעלה על האגם יפיפה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

זוהי מערת התבודדות של נזירים, המוקדשת למלאך מיכאל, היא צמודה לחוף העשיר בצמחיה ובעופות מים יש מספר מסעדות דגים , ואם תשבו שם לאכול סביר להניח שאם תקשיבו תשמעו קולות של עופות הים למרות שלא בהכרח תראו אותם.


From יוסי כתבה 1 מקודון

"הציורים הראשונים שבה הם מהמאה ה-13. הדבר המעניין במערה הוא הציורים והתמונות הרבות של המלאך מיכאל מחזיק ביד אחת מאזניים וביד שנייה חרב. התמונה מזכירה את קלף מספר אחת עשרה בטארות (מערכת של ידע עתיק שהועבר דרך קלפי משחק וניבוי), קלף הצדק, שגם בו יש מלאך המחזיק ביד אחת חרב וביד השנייה מאזניים." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

"משמעות הסמל אוניברסאלית: החרב מסמלת את היכולת להבדיל בין טוב לרע, לפלס את דרכנו בעולם. זהו מוטיב עתיק שמופיע בסיפורים של הגביע הקדוש, וגם בסיפור שלמה ובסיפור אלכסנדר מוקדון והקשר הגורדי. החרב נחשבה לבעלת כוחות מיסטיים, כשהופכים אותה יש לה צורת צלב. שני הצדדים של החרב מסמלים חובות לאדם וחובות לאלוהים והחוד שבקצה – משמעת. חרב קשורה ליכולת לקבל החלטות נכונות. יכולת זו נובעת מהשיקולים לכאן ולכאן שמייצגים המאזניים. המאזניים מייצגים את האיזונים הנכונים באדם, את היותו נקי משיקולים לא רלוונטיים, את מידת תשוקתו, רצונו. המאזניים הם המקום שממנו מתקבלות החלטות, והמקום שבו הם בסופו של דבר נמדדות. החרב היא היכולת להפריד בין טוב לרע, ולבצע דברים בצורה מדויקת ותכליתית." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

"כל עוד אדם עושה את הדברים הנכונים בחייו, מקבל את ההחלטות הנכונות, שוקל את הדברים בצורה נכונה ומגיע להחלטה בזמן הנכון, אזי לבו קל עליו והמאזניים נוטים לזכותו. בסוף החיים אדם עומד לפני מלאך המחזיק מאזניים וחרב. על המאזניים נשקל לבו, אם הוא קל מנוצה, אזי המלאך נותן לאדם לעבור לשלב הבא, לגן העדן. במידה והלב כבד, אזי החרב לא מאפשרת לאדם להמשיך הלאה. החרב היא להט החרב המתהפכת השומרת על הכניסה לגן העדן, המאזניים הם מאזני יום הדין." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

"לכל אדם יש בחיים את הצדק שלו, את האמת שלו, את ההחלטות שעליו לקבל, את הדברים שעליו לעשות. המאזניים עוזרים לנו לגלות מה הם הדברים הללו, מספקים לנו את השיקולים לכאן ולכאן, שלא נפגע במישהו חלילה. החרב עוזרת לנו לעשות את המעשה הנכון. בסוף החיים אדם נמדד למול מה שהיה צריך לעשות, לעומת מה שעשה או לא עשה. בסופו של דבר כל אדם מקבל את המגיע לו. המלאך עומד מולנו עם מאזניים וחרב והוא בעל פנים כשלנו, קפדן או רחום כמונו, הוא שוקל את מעשינו ופועל בהתאם לכך. זוהי מידת הצדק והדין שעל כל אחד להתמודד אתה." מקור www.eco-tarbut.co.il

המעבר לאלבניה
ניתן להמשיך דרומה לאורך האגם ולהגיע לחלקו המערבי מכיוון דרום, לשם כך צריך לעבור לאלבניה ומשם להמשיך לחלק הדרום מערבי של האגם, ולא לחזור את כל הדרך צפונה עד לסטרוגה. לצורך כך צריך להסדיר, כפי שכבר ציינתי, את ניירת הרכב ואישורי מעבר למדינות השכנות, וכך אפשר להמשיך דרך לאלבניה.
אז איך עוברים לאלבניה?, מהכפר ראדוזדה יש לחזור אחורה, צפונה לכיוון קלישטה, ובשלב מסוים תראו כביש משמאל ללא שילוט. כביש זה מחבר בין כביש 420 לכביש M4 הממשיך לאלבניה. בכביש M4 פונים שמאלה וממשיכים עד לגבול עם אלבניה, שם עוברים את הגבול.
מעבר הגבול הוא בד"כ קצר ומהיר, ותוך 20 דקות היינו בצד האלבני להמשך טיולנו.

הכפר לין Lin
הכביש מהגבול מגיע לצומת ראשית, שם פונים שמאלה ונוסעים בפיתולי הכביש. בנקודה מסוימת מתגלה הכפר בכל הדרו, כפר היושב על חצי אי קטן. מנקודה זו הכפר נראה מאוד ציורי ואפילו מזמין, אך בהמשך כאשר מגיעים אליו, רואים שאין בו כלום, למעט רחובות צרים מאוד ולכלוך.
באחד האתרים היה כתוב כי במקום נתגלה פסיפס  של 200 מ"ר, שמכוסה בקרשים, לא מצאנו לנכון אפילו לחפש אותו ובטח שלא להישאר בכפר ומיד חזרנו לכביש הראשי ופנינו שמאלה ליעד הבא.

העיירה טושמישט Tushemisht
בכדי להגיע אליה צריך לעבור קודם בעיר פוגראדץ' Pogradec, עיר השוכנת בדרום אגם אוכריד.
מעט אחרי שחוצים את העיר מגיעים לעיירה טושמישט, עיירה הנמצאת בסמוך מאוד לגבול עם רפובליקת מקדוניה.
למי שרוצה להגיע בבוקר מוקדם לסנט נחום, הנמצאת מעבר לגבול, מומלץ לישון בעיירה נחמדה זו שלחופי אגם אוכריד, סיבה נוספת ללינה במקום היא המעיינות המזינים את אגם אוכריד מדרום, שחלקם נמצאים ליד עיירה זו וחלקם ליד מנזר סנט נחום.

המפה מפרטת את מיקום המעיינות המזינים את אגם אוכריד, בשני האתרים-


הצג את המעיינות המזינים את אגם אוכריד במפה גדולה יותר

רציף האגם בכפר טושמישט-
From יוסי כתבה 1 מקודון

היום החמישי 5/5/2013
אתר דרילוני Drilloni
אתר זה נמצא כק"מ מערבית לעיירה טושמישט, פשוט חוזרים אחורה לכיוון פוגראדץ'.
האתר הוא למעשה מספר מעיינות המזינים את אגם אוכריד מדרום, מעיינות המגיעים מאגם פרספה Prespa הנמצא מזרחית לאגם אוכריד. האתר מלא במסעדות הממוקמות על קו המים ולכן בד"כ המחירים בהן יקרים יותר.
במי המעיינות תראו ברבורים וברווזים רבים, וגם אפשר לשוט כאן. בחרנו לשבת ולאכול את ארוחת הבוקר במסעדה קטנה מול הכניסה לאתר, על קו המים של האגם עצמו, קיבלנו שירות טוב ואוכל טעים.
כל הסיור במקום לוקח כחצי עד שעה, ועם הארוחה לא דרוש יותר משעתיים. הכניסה ללא תשלום.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

אחרי ארוחת הבוקר יצאנו לסנט נחום, אך על מנת להגיע אליו צריך לעבור שוב את הגבול לרפובליקת מקדוניה. את זה עושים בנסיעה של כ- 1/4 שעה בלבד, ומעבר הגבול שוב קצר וחלק.

כנסיית סנט נאום (נחום) St. naum
כ- 2 ק"מ אחרי מעבר הגבול ישנו שילוט המפנה שמאלה לכיוון הכנסייה, נוסעים לפי השילוט ומגיעים לחנייה לא גדולה ושתמורת 50 דינר מקדוני אפשר להחנות בה. זאת אחת הסיבות שבשבילה חשוב להגיע מוקדם בבוקר למקום, למצוא חנייה מסודרת ומוצלת בקרבת היציאה וגם להימנע מההמונים שבאים למקום בהמשך היום.
מהחנייה הליכה קצרה מביאה אתכם לכנסייה הקרויה על שם אבי הנצרות של מקדוניה, שבה נקבר הקדוש נאום (נחום) במאה ה- 10 והיא נמצאת בחלקו הדרום מזרחי של אגם אוכריד (40 דקות נסיעה מהעיר אוכריד). האטרקציות המרכזיות במקום הם הכנסייה ועשרות המעיינות העיליים והתת קרקעיים המזינים את מימי אגם אוכריד מדרום, מעיינות המגיעים גם הם מאגם פרספה Prespa הנמצא מזרחית לאגם אוכריד שנמצא בגובה 200 מ' מעל אגם אוכריד. בין שני האגמים מחברות תעלות תת-קרקעיות מלאות חול, המסנן את המים המגיעים לאגם סינון טבעי.

רחבת הכניסה לכנסייה ורחבת הכניסה למעיינות מלאים בדוכני מזכרות, ויש לכך סיבה, המקום הזה הוא אבן שואבת למבקרים, וללא ספק אחד מאתרי התיירות המשגשגים בכל מקדוניה. את קבלת הפנים הראשונה בחצר הכנסייה עורכים טווסים המסתובבים בין המבקרים.

From יוסי כתבה 1 מקודון

כאמור, הכנסייה קרויה על שמו של הקדוש נחום, שחי בתקופתו של קלמנט. מהמידע שמצאתי ברשת האינטרנט עולה כי המבנה הנוכחי נבנה במאה ה- 14 ועל קירותיו פרסקאות יפות וייחודיות בנושאיהן. הן מתעדות את מעברם של העמים הסלאביים לנצרות ומנציחות סצנות שונות מחיי הקהילה (כולל סצנת הוצאת דיבוק...). האגדה מספרת שנחום היה מיסיונר נוצרי שרצה להפיץ את הנצרות בין כל שכבות העם. הוא היה ידוע בתקופתו כמי שביכולתו לרפא מחלות קשות. בשלהי ימיו פגש באלבני עשיר, שפנה אליו בבקשה שירפא את בתו החולה, וכך עשה. בתמורה, וכהוקרת תודה, העניק לו האלבני את האזור הקסום שעליו ניצבת הכנסייה. ציורים מעל קברו של נחום הקדוש מראים כיצד הוצא בכנסייה הדיבוק מחולים שהובאו לכאן להירפא. התיאורים מצביעים על אמצעים סדיסטיים שכללו שרפה, כוויות ועינויים. יש המאמינים שמי שמניח את הראש על הקבר יכול עדיין לשמוע את פעימות לבו של נחום ולהביע משאלה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

"האמונה היא שמי שיישן במנזר סנט נחום זוכה לתשובה בחלומו לבעיותיו ולרפואה שלמה (סנט נחום היה רופא). במרכז המנזר כנסייה עתיקה שבה קבור סנט נחום. עולי הרגל באים אל הקבר ומניחים עליו את ידם הימנית, סופגים את האנרגיה ושמים את ידם על ליבם. ישנם סיפורים פלאיים רבים על המקום. האחרון שבהם הוא על בחור בשם אלכס, שיום בהיר אחד רוח הקודש נחה עליו ובעזרת מסור שרשרת, במשך 15 שעות, פיסל את דמותו של סנט נחום מגזע עץ יבש שהיה במקום. ניתן לראות את היצירה לפני העלייה למנזר ואת תמונות תהליך הפיסול הפלאי לידה." מקור www.eco-tarbut.co.il
הכניסה למקום עולה 100 דינר לאדם.

כמובן רצוי ואפילו מומלץ לסיים את הביקור במקום בשייט במעיינות בעלות של 150 דינר לאדם.
במהלך השייט תגלו כי המים צלולים ושומרים על טמפרטורה קבועה של 12 מעלות צלזיוס כל השנה. אם יש גן עדן עלי אדמות זה המקום. מקום פסטורלי .
לכל המתחם הזה דרוש 2-4 שעות, תלוי בעומק הסיור וכולל גם שייט שאורך כחצי שעה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

יש כאן כ-80 מעיינות קטנים המבעבעים מתוך קרקעית האגם, שאת חלקם ניתן לראות במהלך השייט. המקום מוקף בצמחייה סבוכה שנשפכת לתוך המים. רומנטי, כבר אמרנו? על הדרך מצלים עצים, צבי מים רובצים על גזעים או על עלים רחבים, ואלפי דגים נראים היטב במים הצלולים.
המדריך שהוא גם המשיט יסביר לכם במהלך השייט על האגם ועל הנביעות שלו.

בדוכנים שליד המעיינות תוכלו גם לראות את הפנינים המיוצרים כאן מעצמות וקשקשי הדגים, הנראים שפנינים אמתיות מאוד.

לסיום חוזרים לחנייה וממשיכים צפונה לאורך החוף המזרחי של אגם אוכריד וכביש 501, ומשם לשמורת גליציה.

פארק לאומי גליציה Galitchica National Park
הפארק נמצא בין אגם אוכריד לאגם פרספה. הוא משתרע על שטח של למעלה מ 200,000 דונם. הפארק הוכרז כפארק לאומי בשנת 1958 בגלל זנים ייחודיים של צומח המתקיימים בו. יער ג'וסן, הינו הפארק הלאומי הצעיר ביותר (החל מ- 1958) והינו הפחות מתוייר מכולם. הפארק הוגדר ע"י אונסק"ו כאחד מאתרי הטבע החשובים בעולם.
ממנזר סנט נחום ממשיכים צפונה לכיוון העיר אוכריד ואחרי כ- 8 ק"מ תראו מימינכם את כביש 504, שהוא כביש הררי צר ומפותל עם מעבר הרים גבוה ויפה המוביל לתוך הפארק המשתרע בין אגמי פרספה ואוכריד.
אם תחליטו גם ללכת רגלית, אז בנקודה מסוימת בסוף העליות, וממש לפני תחילת הירידות ישנו שביל מצד שמאל, שניתן לעלות בו ברכב 4X4 או רגלית, וטיפוס לראש הרכס תאפשר לכם מראשו תצפיות מרהיבות אל 2 האגמים. הטיפוס לא קשה, אבל גם לא קל. לטיפוס נדרש לפחות 3-4 שעות.

From יוסי כתבה 1 מקודון

המבט על האגם מהרכס למעלה-
From יוסי כתבה 1 מקודון

מנקודה זו אפשר להמשיך מזרחה לכיוון אגם פרספה, או לחזור לכביש הראשי 501 ולפנות ימינה, צפונה, לעיר אוכריד.
חשוב לציין כי ממש לפני העיר אוכריד, הוקם לאחרונה אתר שחזור של כפר דייגים עתיק שנמצא בקרקעית אגם אוכריד, ליד המקום שבו הוא נמצא כיום, אליו ניתן להיכנס בעלות של 100 דינר לאדם.
המקום מעבר לכך שהוא מסביר את ההתיישבות המוקדמת, כולל שחזור של הבקתות, יכול לשמש גם כאתנחתא לפני הכניסה לעיר עצמה.

היום החמישי והשישי 5-6/5/2013

העיר אוכריד Ohrid
פירוש שם העיר "על הסלע". העיר יושבת בחלקה על גבעה ומשקיפה על האגם הקרוי באותו שם. מאז ומעולם נודעה העיר ביופייה ובאופייה ונקראה בעבר גם "ירושלים של הבלקן". בזכות ייחודה הוכרזה העיר ע"י אונסק"ו כ"עיר מורשת עולמית" והיא בתהליך מעניין של שיחזור ושיקום.
מומלץ להיות במקום לפחות 1.5 ימים, ואם אתם בענייני כנסיות - 2-3 ימים.

ההיסטוריה של העיר
"העיר נוסדה על ידי קדמוס, נסיך פניקי, אחיה של אירופה, שייסד גם את תבי בזמן מיקני, ולפי הרודטוס זה קרה בשנת 2000 לפני הספירה. קדמוס נחשב לזה אשר הביא את הכתב הפניקי ליוון, וממנו מגיע הכתב היווני. האגדה אומרת שבשלב כלשהו הוא גורש מתבי והגיע לאגם אוכריד, שם יסד את העיר ליכניס, שלימים נקראה אוכריד. מעניין שגם אוכריד קשורה להמצאת הכתב, 2000 שנה מאוחר יותר, הלא הוא הכתב הקירילי." מקור www.eco-tarbut.co.il
במהלך ההיסטוריה האזור היה שטח מריבה. רבים שלטו כאן, לחמו והשאירו אחריהם עדויות.
אחד המצביאים הראשונים ששלטו באזור הוא אלכסנדר מוקדון. הוא מלך על מוקדון, שהשתרעה על השטח שנמצא היום בצפון יוון וברוב רפובליקת מקדוניה. אלכסנדר הגדול היה אחד המצביאים המשפיעים של העת העתיקה. הוא כבש שטחים נרחבים באסיה, באימפריה הפרסית ובערי מדינה ביוון, והשתלט עליהם. בתום מסע כיבושיו במאה הרביעית לפסה"נ החלה התקופה ההלניסטית, ומוקדון הייתה לממלכה הלניסטית חשובה ביותר. פיליפוס, אביו של אלכסנדר מוקדון, בנה מצודה על ראש ההר מעל האגם, ושרידיה נחשפים עד היום בחפירות ארכיאולוגיות.
"העיר נמצאת על הדרך הוויא אגנטיה, אולי הדרך החשוב ביותר באימפריה הרומית, שקישרה את רומא עם ביזנטיון, דרך נמל דורס." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

מאות שנים אחרי תקופת אלכסנדר מוקדון, באמצע המאה העשירית, הפכה אוכריד לבירת מדינתו של הצאר סמואל שבנה את אחת הממלכות הגדולות בבלקן, ולמקום מושבו של הפטריארך. העיר המשיכה להתפתח כעיר נוצרית והוקמו בה 365 כנסיות, אחת לכל יום. בימי הביניים כונתה העיר "ירושלים של הבלקן". המקדונים רואים בצאר סמואל שליט מקדוני ובממלכה הבולגרית שלו ממלכה מקדונית.
מאבקו האחרון של צבא הצאר היה נגד הקיסר הביזנטי בסיליוס השני, שנודע באכזריותו ורשעותו. בסיליוס הורה לאנשיו, בתום הקרב האחרון שבו ניצח, לעקור את עיניהם של 15,000 מלוחמיו של סמואל. על כל 100 לוחמים עיוורים הוא הותיר לוחם עם עין אחת, כדי שיוביל את חבריו המובסים חזרה משדה הקרב. בעקבות מעשיו כונה בסיליוס השני בשם המפוקפק בולגרוקטנוס, שמשמעותו "קוטל הבולגרים".
"הבולגרים כבשו את העיר במאה ה- 9 וקראו לה אוכריד. היא הייתה המושב של הפטריארכיה הבולגרית משנת 990 לשנת 1018, ... והיא נקראה ירושלים של הסלאבים." מקור www.eco-tarbut.co.il
העות'מאנים כבשו את העיר ושלטו בה החל מן המאה ה – 14 ועד לתחילת המאה ה – 18. בתקופתם הוסבו כנסיות רבות למסגדים ואף הוחרבו. גם רעידות אדמה סייעו להעלים ולהשמיד רבים ממבני העיר הנוצריים, ונראה כי בכל מקום שיחפרו ייחשפו כנסיות ואוצרות רבים. בגלל הסיבה הזאת ובשל יפי המקום, הכריז אונסק"ו על העיר והאגם כאתר מורשת עולם.
לאחר הכיבוש המחודש הביזנטי אוכריד נהיית ארכיבישופות, במאה ה- 16 הארכיבישופות מגיעה לשיאה ושמתקיימת עד המאה ה- 18. רוב הכנסיות נבנו על ידי הביזנטיים ועל ידי הבולגרים, חלק קטן קשור לשלטון עצמאי סרבי.

From יוסי כתבה 1 מקודון

"אוכריד קשורה ל- 2 קדושים: סנט קלמנט של אוכריד ונחום של פרסלב המופיעים בתמונה.
קלמנט הקים על הגבעה של אוכריד שנקראת "פלסוניק", בית ספר שנחשב לאוניברסיטה הראשונה באירופה, בו לימדו את האלף בית הקירלי, והגולגותי (גלגול מוקדם של הקירילי), הרעיון היה שאת ספרי הקודש יוכלו לקרוא בסלאבית וכך ימנעו מההשפעה הביזנטית היוונית, האוניברסיטה הוקמה על הגבעה ותוכננה כנראה על ידי קיריליוס עצמו, על בסיס כנסייה קדומה יותר ובזיליקה רומאית. הוא קבור בקריפטה בתוככי הכנסייה, שהיא המקום הקדוש ביותר במקדוניה ואליו עולים לרגל בחגים ובאירועים דתיים.
את קלמנט מאוכריד כמנהל האוניברסיטה החליף חברו סנט נחום מפרסלב, שבא להחליף אותו מבית הספר בפרסלב. בזמנו היו 2 בתי ספר לשפה באימפריה הבולגרית אחד בפרסלב והשני באוכריד. בזמנם של נחום וקלמנט סימון ה- 1, הקיסר הבולגרי הגדול, מנסה ליצור מזיגה תרבותית חדשה של בולגרים וסלאבים, ומעביר את בירתו מפליסקה לפרסלב." מקור www.eco-tarbut.co.il
כאמור ההיסטוריה מספרת במאה העשירית על 365 כנסיות שהיו בה, אך אתרי התיירות מספרים על 40 כנסיות שנותרו בה.

את כל האתרים שבעיר ששווה לראות, ראו במפה המצורפת כאן.

הצג את אוכריד במפה גדולה יותר

וזו תמונת השילוט שתמצאו בעיר ושתכוון אתכם ליעדים השונים-

From יוסי כתבה 1 מקודון

האתר הראשון הוא  הטיילת לאורך האגם, ומומלץ לעשות סיבוב כאן באור יום וכמובן בשקיעה והלילה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

לאורך הטיילת ישנן מסעדות רבות. אנו נתקלנו במסעדונת קטנה להמבורגרים אותם מכינים מבשר כבש בתוספת גבינה המעורבבת בתוך הבשר עצמו,  מעדן! המיקום מופיע במפה, והפרטים של המקום-
leskovavachka grill
רחוב kei marshal toto
טלפון- 389-75-202888+ או 389-76-202888+
אימייל bato.ilic@hotmail.com

בסוף הטיילת לכיוון העיר העתיקה יש גם את הטיילת הראשית, מקום נחמד, אך לא יותר מזה, שיפה להסתובב בה בשעות הערב, כאשר כל המקומיים יוצאים לטייל עם המשפחות שלהם.
במהלך הסיור אולי תתקלו בחבורת זמרים השרים באחד מבתי הקפה/מסעדות הללו,  שווה לשבת שם בבית הקפה או בחוץ ולהאזין למוזיקה.
אפשר כמובן גם לבחור בשייט לאורך חופי העיר ולראותה מכיוון האגם, באמצעות המונית הימית שבתמונה-

From יוסי כתבה 1 מקודון

האתרים בעיר העתיקה הם, ראשית המצודה  החולשת על העיר, שבנה הצאר סמואל במאה ה-10. אליה מומלץ לעלות דבר ראשון בבוקר וממנה להשקיף על העיר והאגם. כמו כן להתרשם מהכנסייה עצומת הממדים שבנויה במקום.
המצודה חרבה ושוחזרה מספר פעמים במהלך ההיסטוריה וגם כיום מבוצעות בה עבודות שיחזור. הנוף הפנורמי הנשקף ממנה מצדיק כל מדרגה ומדרגה, מכיוון שהעיר והאגם ממש פרושים על כף היד.
הכניסה למקום היא בעלות של 50 דינר לאדם.

From יוסי כתבה 1 מקודון

בהמשך ובמהלך הירידה מההר, מומלץ לעבור בכנסיות השונות ובאמפי תיאטרון הרומי.


From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

להלן המידע על חלק מהכנסיות השונות שאתם עשויים לראות לפי סדר ההליכה שלכם, והרשומים במפה שצורפה קודם, מידע שנלקח מהרשת.

סנטה סופיה St. Sophia
"בתוך העיר אוכריד עצמה, בין הרחובות העתיקים, נמצאת קתדרלה הגדולה הקרויה על שם אלת החוכמה – סופיה, הבניין הוא מתקופתו של הצאר סמואל במאה ה-11. הצאר סמואל היה אחרון המלכים הבולגרים הגדולים והיה קרוב ברוחו מאד למיסטיקה הנוצרית ולתנועת הבוגומילים. .... בכנסייה מצויים הציורים היחידים השמורים במקדוניה מהמאה ה- 11.
ניתן לראות את ההבעה הרגשית העזה והיכולת האמנותית הגבוהה של התמונות המרמזות על תפישה נוצרית השונה מהקיפאון של ביזנטיון. השם סופיה קשור בתפישה הנוצרית המיסטית שיש בינינו לבין אלוהים עולם ביניים של אנרגיות – ספירות שהתחתונה שביניהם ובעלת ההשפעה הגדולה ביותר על העולם היא החוכמה. סופיה, שהיא התגלמות של המילה – הלוגוס והאור האלוהי. כנסיות על שם סופיה נבנו בכל העולם הנוצרי ובמיוחד בבולגריה. הבירה הבולגרית קרויה עד היום על שם כנסיית סופיה שבתוכה." מקור www.eco-tarbut.co.il
עלות הכניסה לכנסייה הוא 100 דינר לאדם.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

סנט. קלמנט וסנט. פאנתלימון St.Clement & St. Pantheleimon
ממוקמת במבנה ביזנטי, משוחזר להפליא, בפרבר פלאושניק (Plaoshnik). ליד הכנסייה תמצאו אתר מסודר ומרשים של חפירות ארכיאולוגיות ובו שרידי רצפת פסיפס עשירה, של בסיליקה קדומה, המתוארכת למאה ה- 5 .
אחד מן האתרים הנוצריים היפים שבו נקבר הקדוש והפטרון קלמנט (המכונה "קלמנט של אוכריד"). במאה ה-14 הוסב המנזר למסגד על ידי הכובשים העות'מאנים, עד שנהרס 300 שנים לאחר מכן ברעידת אדמה.
לפני שנים אחדות שוחזר המבנה כמעט מן היסוד לצורתו הנוצרית המקורית. עצמותיו של קלמנט הובאו לכאן והוטמנו במנזר. כדי להדגיש את חשיבותו של האיש, הוצב בכיכר המרכזית של העיר אוכריד פסל ברונזה רב ממדים בדמותו של הפטרון, כאילו אוחז בידיו את העיר, מחבק אותה ומגן עליה.


From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

כנסיית "אם האלוהים" Mother of the God Peribleptos - שלידה גלריה בה מוצגות עשרות איקונות.

כנסיית קנאו
"כשיורדים מהגבעה של אוכריד, מכיוון כנסיית סנט פנטלימון לכיוון האגם, מגיעים לכנסייה שנחשבת ליפה ביותר והמצולמת ביותר במקדוניה, המקום נבנה במאה ה-13 ויש בו השפעות ארמניות וסרביות. בדרך כלל בכנסיות אורתודוקסיות יש מבנה של צלב ועליו כיפה. באדריכלות הארמנית והסרבית החלו להרים את הכיפה אל על, יוצרים אפקט של משיכה כלפי מעלה למי שנמצא בתוך הכנסייה. הסגנון האדריכלי המופיע בכנסיית קנאו נקרא סגנון מוראבה והוא הגיע לשיאו בקוסובו במאה ה-14. ניתן לראות כנסיות דומות בסכר מטקה ליד סקופיה ובמנזר אוסטרוג במזרח המדינה. הכנסייה ממוקמת על צוקים שמתנשאים מעל האגם, במקום מפגש הצוקים עם המים יש קפלה ומערה קטנה וזהו המקום העתיק ביותר באוכריד שהיה קדוש כנראה כבר מתקופה פאגאנית. לפי האגדה הנוצרית הגיע למקום סנט ארסימוס שהיה מלומד ומרטיר במאה השלישית בביזנטיון. לפי האגדה המוסלמית הגיע למקום סארי סלטיק במאה ה-14 ונלחם כאן בדרקון." מקור www.eco-tarbut.co.il

תמונה מהאינטרנט-
From יוסי כתבה 1 מקודון

מהעיר אוכריד יוצאים צפונה ומזרחה לכיוון רזן Resen והכפר רסיקה בכביש M5.

המשך היום השישי 6/5/2013

הכפר רסיקה Recica
ייחודו של כפר זה הוא בדרך שבה תושבי הכפר מכבסים את הכביסה שלהם ושל הכפרים הסמוכים. 
בכדי להגיע לכפר, נוסעים מאוכריד מזרחה כ- 20 ק"מ שם יש פנייה לפי שילוט שמאלה לכפר. מיד אחרי הפנייה רואים מימין מחצבה ובה השלט שבתמונה. במחצבה פונים ימינה מתחת למתקן מתכת מעל השביל/כביש ונוסעים בו עד הכפר.

כבר לפני הכניסה לכפר תראו מימין ביתן עץ קטן שלידו ישנן שתי גיגיות רחיצה/כביסה, תרדו ימינה מהכביש לשביל גישה, תחנו ותרדו רגלית.
שיטת הכביסה לא פשוטה, אך יעילה מאוד. הגיגית הבנויה מעץ, בצורה קונוסית, שנמצאת במפלס הנמוך מהנחל הזורם לידו, לגיגית מזרימים מים באמצעות תעלת עץ או מתכת, המים היורדים בגרביטציה ובעוצמה לתוך הגיגית, מתערבלים בה בדיוק כמו בתוף של מכונת כביסה מודרנית. אפשר כמובן לעזור לערבול על ידי שימוש במוטות עץ ארוכים המעוקמים בקצותיהם.
הגיגיות תמיד ממוקמות בסמיכות לנחל. בקיצור זוהי מכונת כביסה אקולוגית ב- 100%.

From יוסי כתבה 1 מקודון

בסיום הכביסה, יש תמיד בסביבת הגיגית עמודי עץ לתליית הכביסה וכמובן גם פינת ישיבה עבור הנשים והילדים.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

בהמשך הנסיעה לתוך הכפר, לוקחים תמיד את הכביש הימני לכם, וכבר אחרי המזלג הראשון, תראו שוב מימין עוד מתקן של מכבסה ציבורית כזו.
את מיקום כל המכבסות בכפר תוכלו לראות במפה המצורפת-


הצג את רסיקה recicha במפה גדולה יותר

תמונת אחת המכבסות-

From יוסי כתבה 1 מקודון

אם תמשיכו עוד ימינה בדרך עפר, שעבירה גם לכלי רכב רגיל, תגיעו לעוד מכבסה. אם נפשכם חפצה להמשיך רגלית לאורך הנחל לתוך היער המקיף את הכפר, תראו מכבסות נוספות ואולי תתקלו בבעל אחד המכבסות, שבמקרה שלנו יצא לדוג דגים בהמשך הנחל ולשמוע ממנו על המתקן ועל הדרך החברתית של השימוש במכבסה הציבורית.
לכל הסיור בכפר דרוש עד שלוש שעות, תלוי לאיזה מרחק בתוך הכפר ולאורך הנחל תלכו.
בלינק הבא תוכלו לראות את ההסבר כולו ואת כל שלבי הכביסה בסרט חי - לחצו כאן
בסיום חוזרים לכביש הראשי וממשיכים לכיוון רזן.

העיר רזן Resen
העיר רזן (Resen) הייתה עיר מחוז בין המאות ה- 14 וה- 20 . בעיר יש את המושבה לקרמיקה וגלריה לאומנות הממוקמים במבצר Saraj castle. מעבר לכך אין כאן משהו מיוחד. מעיר זו ניתן לרדת דרומה לכיוון הגדות המערביות והמזרחיות של אגם פרספה. 

אגם פרספה Prespa
האגם הוא אגם טקטוני גבוה וגדול. השני בגודלו במדינה ומחולק בין 3 מדינות מקדוניה, אלבניה ויוון. הוא נמצא בגובה 850 מטר מעל פני הים וחופי האגם יכולים להיות אטרקציה אמתית למי שמחפש פינה שקטה, לא מתוירת ורחוקה מחברת אנשים.
לחובבי הטריוויה, האגם שימש אגם נופש לוותיקי המפלגה הקומוניסטית אי שם בשנות ה- 60 ביוגוסלביה. לאורך חופי האגם ניתן למצוא אתרי נופש נטושים וזנוחים, המעידים על עברו מפואר של האזור מחד ועל הפוטנציאל התיירותי הלא מנוצל מאידך.
באגם פרספה יש 5 איים עם כנסיות ומפרצים יפים. "יש כנסייה בשם סווטי בוגורודיקה זהומסקה על אי באגם פרספה, כנסייה מהמאה ה- 14 עם פרסקאות מדהימים." מקור www.eco-tarbut.co.il
באגם זה יש אתרים גם מצדו היווני, היות וכאמור חלקו נמצא בצפון יוון, ועליהם אכתוב בכתבה הבאה.

From יוסי כתבה 1 מקודון

מזרחה מרזן נכנסים למעשה לתחומי שמורת פליסטר Pelister ויעדינו הוא העיירה מלובישטה, אך קודם הסבר קצר על השמורה. 

שמורת פליסטר Pelister 
שמורת פליסטר, הינה עתיקה (קיימת משנת 1948), האורנים בשמורה זו הינם ייחודים ושטח הפארק הינו 16,000 דונם.
במרכז השמורה נמצא הר בבה, המתנשא גם מעל העיר ביטולה, אליה נגיעה בהמשך. יש בו יער עשיר וחיי בר עשירים, כולל דובים וזאבים. הוא מפורסם בזכות 2 האגמים הנמצאים בראשו הנקראים העיניים של פליסטר. 
בשמורת פליסטר Pelister יש שורת ביצורים מימי מלחמת העולם הראשונה. כאן היו קרבות קשים לאורך הקו שכונה 'קו מאז'ינו של הבלקן', בין הצבא הטורקי לבין הצבא הסרבי ובעלי בריתו. חלקם תוכלו לראות גם על הגדה המזרחית של אגם אוכריד.

From יוסי כתבה 1 מקודון

הכפר מלובישטה Maloviste
"כפר יפהפה בתוך שמורת פליסטר, 4 קילומטר מהכביש הראשי אוכריד ביטולה." מקור 
www.eco-tarbut.co.il 
בכדי להגיע אליו מרזן צריך להמשיך מזרחה בכביש M5 כ- 15 ק"מ ואז לפנות ימינה לכביש לא ממוספר לפי השילוט. השילוט מפנה לכפר זנסי, אז לפנות ימינה, ממשיכים כמה מאות מטרים וצומת ה- T פונים שמאלה ומיד שוב שמאלה ואז רואים את השילוט המפנה לכפר זה.
"בסוף במאה ה-  19 זה היה כפר גדול  של אוכלוסייה וולכית, ובמרכזו קתדראלה מפוארת, בכפר גרו 3000 איש שעסקו בגידול צאן ובקר, מסחר ומלאכות יד. ממעמדו ירד  לאחר מלחמת העולם הראשונה וכיום גרים בו רק 100 איש, אך רוב הבתים המקוריים נשארו וזאת אחת הדוגמאות היפות של ארכיטקטורה של אותה תקופה, כיום נעשים מאמצים רבים לשמר את הכפר על תרבות הבנייה המקורית שלו. הכנסייה היא יצירת אמנות של ממש עם איקונוסטסיס מגולף מדהים וציורי קיר מעניינים וכן אוסף איקונות חשוב." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

בדרך כלל, הכנסייה סגורה, ולכן בכדי לראותה, ממש ליד החניה במרכז הכפר, יש מבנה מגורים שבו מתגוררת זקנה ולה יש את המפתח לכנסייה, סביר להניח כי ברגע שהיא תזהה כי הגיעו מבקרים היא תבוא בעצמה, כמו שקרה לנו. היא תפתח  לכם את השער לחצר הכנסייה ואת הכנסייה עצמה, עם מפתח שהוא עתיק ממנה.


From יוסי כתבה 1 מקודון

מה שתראו בתוך הכנסייה יפתיע אתכם, מה שעוד יפתיע זו העובדה שהקדמה לא הגיעה לכפר הזה בכלל.


From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

העיר ביטולה Bitola
בכדי להמשיך לביטולה, יש לחזור לכביש M5 ולנסוע מזרחה כ- 25 ק"מ.
למרכז העיר מגיעים בנסיעה ישירה מההתפצלות לתוך העיר מכביש M5, ישר עד שתראו מימינכם את המגדל במרכז הגן הציבורי ולידו אזור חנייה. כאן עוצרים ובמידה ולנים בעיר זו, וזה מומלץ,  דבר ראשון הולכים לחפש מקום לינה ורק לאחר מכן יוצאים לסיור בעיר.

על האתרים שיש בעיר ואזור המלונות, ראה את המפה המצורפת-

הצג את ביטולה bitola במפה גדולה יותר

ההיסטוריה של העיר
שמה היווני של העיר ביטולה הוא מונסטיר, ומשמעותו "אנשי המנזר", מה שמעיד שבמקור הייתה העיר בעלת אופי נוצרי אדוק. עם זאת, היו כאן גם מרכזים יהודיים ומוסלמיים שוקקים.
בימי הביניים נקראה ביטולה גם פלגוניה. ביטולה הוא השם הסלאבי של העיר.
"במאה ה- 11 בנה הצאר סמואל טירה בעיר. בזמן השלטון העותמאני ביטולה הייתה מרכז מסחרי ופוליטי חשוב, היא הייתה העיר השנייה בגודלה בחלק האירופאי של הממלכה אחרי סלוניקי. ..."
"ביטולה הפכה עם המהפכה של מחמט השני למרכז לצבא העותמאני החדש בבלקן, צבא שהחליף את הגייסות היאניצארים, בשיא התקופה היה בביטולה מחנה קבע של חיילים ובו 30.000 איש. דבר זה הביא לפריחה לא רגילה של העיר והבזאר שלה וכן של כל הכפרים בסביבה." מקור www.eco-tarbut.co.il
זוהי העיר השלישית בגודלה והעיר המרכזית בדרום מקדוניה. רחובות נקיים, מדרחוב יפהפה, בתי קפה והרבה צעירים.

מוסטפא כאמל (אתא טורק), מנהיג טורקיה המודרנית, שמוצא משפחתו ממקדוניה, סיים את לימודיו באקדמיה הצבאית בעיר ביטולה, ולמעשה כאן החלה להתגבש מפלגת "הטורקים הצעירים". לכבודו הוקם בעיר מוזיאון המנציח את דרכו, מילדות ועד שהפך למנהיגה הבלתי מעורער של טורקיה, שמורשתו חיה ותוססת גם בימינו, 70 שנה לאחר מותו. מכאן הוא המשיך לסלוניקי שם התגורר עם משפחתו וגם למד שם, ועל זה אכתוב הכתבה הבאה.
המוזיאון נמצא בקצה המדרחוב וסביבתו מוזנחת ואף האנדרטה שלידו מרוחה בגרפיטי.

הפן היהודי
היהודים הגיעו אל העיר ביטולה אחרי גירוש ספרד, במאה ה- 15.
הרובע היהודי שהוקם בביטולה לא הופרד בגדר והיה לחלק מן העיר עצמה. מרבית היהודים עסקו במסחר, בעיבוד פרוות ובמכירתן, בחקלאות ובהלוואה בריבית. תושביה דיברו לאדינו ושמרו את המנהגים והתרבות היהודים ספרדיים, ובאו ממנה מלומדים כמו איציק מולכו מהמאה ה- 16 שראה עצמו כעין משיח.
רעידות אדמה שהתרחשו בביטולה במאה ה- 19 גרמו לרבים מן התושבים להפוך לחסרי דיור, ובעקבות כך נטשו יהודים רבים את המקום. הקהילה היהודית הוחרבה סופית בתקופת מלחמת העולם השנייה. שוטרים בולגרים שלחו את היהודים ב- 11 במרס 1943 מן העיר לכיוון סקופיה. בוריס השלישי, מלך בולגריה, כנראה מתוך רצון להגן על יהודי ארצו, הסגיר את יהודי ביטולה לידי הנאצים ונותרו רק מתי מעט שהצליחו להצטרף לפרטיזנים.עשרה ימים לאחר מכן הם הועברו למחנה טרבלינקה, ושם הושמדו עם שאר קהילות יהדות מקדוניה.
את ההנצחה לכך תוכלו לראות המוזיאון השואה בסקופיה, בעיר העתיקה, עליו אכתוב בכתבות הבאות.
בית העלמין היהודי בביטולה, שהיה פעיל בשנים 1497 – 1929, שוקם בשנת 1998, אך כיום, 10 שנים אח"כ הוא נראה שומם, וקשה לראות אם בין עשבי הפרא הגבוהים נותרו בו בכלל מצבות.  במדינה מתגוררים עדיין כ- 250 יהודים, מרביתם בעיר הבירה סקופיה. מה שנשאר מהקהילה המשגשגת שמנתה 7000 איש בשיאה הינם שרידי בית הקברות המפואר במקום, והמצבות המנופצות וההרוסות. מאז נחרבה הקהילה היהודית הופלו כל המצבות, ורבות מהן נשדדו ושימשו לריצוף הרחובות והבתים. בשנים האחרונות החלו יהודים מרחבי העולם לתרום כספים לשיקום בית הקברות. בבית הקברות היהודי בביטולה הוקם מוזיאון קטן ובו תצלומים, ציורים, ורשימת שמותיהם של תושבי המקום שנשלחו אל מחנות ההשמדה.
בית הקברות ממוקם על צלע הר מוקף קירות אבן, והוא מוזנח מאוד. רק מצבות אחדות עדיין ניצבות בו, אחת מהן של רב הקהילה.
אנחנו לא ביקרנו במקום.


ציר הנחל-
From יוסי כתבה 1 מקודון

בעיר 2 צירים עיקריים שמבקרים יכולים לנוע בהם ולטייל, אך מומלץ גם ללכת לאיבוד בסמטאות המקום. הצירים הם:- נהר הדרגור (Dragor) (בתמונה) ומדרחוב המרשל טיטו.
לאורך המדרחוב תוכלו ליהנות ממראם של בתים משוחזרים רבים, המנציחים את תקופת זוהרה של העיר כעיר מחוז גדולה בעבר. בערך באמצע המדרחוב תוכלו לראות את הבית של אמא טרזה, זהו בית חדש שנחנך במקום הישן שהיה ברחוב, והוא נחנך ביום שביקרנו שם.

ציר המדרחוב-
בסוף המדרחוב מימין תוכלו לראות  את מוזיאון אטא-טורק וממש בהמשך בסוף המדרחוב תראו גם את שרידי תחנת הרכבת הישנה ואת הקיר ששרד את רעידת האדמה. בערב כשהגענו נערכה באולם הרכבת הישנה פתיחה של תערוכת ציורים.

בכיכר המרכזית של העיר משתרע פארק. הפארק מוזנח למדי, אך תוכלו לראות בו את המסגד ואת מגדל השעון (המכונה "קונאק")-

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

וגם את הספל של פיליפ השני, אביו של אלכסנדר מוקדון.

From יוסי כתבה 1 מקודון

המסגדים- אגדר קאדי נבנה על ידי סינאן ואחרים, אך הוא נעול ולא ניתן לבקר בו, והכנסיות כוללות את סנט דימיטרי סנט בוגורודיצה, וכולם כלולים במפה שצורפה קודם לכן.

From יוסי כתבה 1 מקודון

בעיר מתקיים דרך קבע בזאר מקורה ואוטנטי, בו מציגים הסוחרים את מרכולתם לכל דורש במחירים עממים להפליא. 
הבזאר והשוק הפתוח נמצאים משמאל לציר הנחל החוצה את העיר וליד הפארק. באחת מסמטאות השוק מצויה רחבה סגורה ובה רוכלים מוכרים גבינות מתוצרת עצמית, בטעמים ובמרקמים שונים. השוק הפתוח של העיר, במקביל לנהר, הוא חוויה תיירותית. תמהיל סימפטי וצבעוני של מראות, ריחות וצלילים.

From יוסי כתבה 1 מקודון


בסיום הסיור בשוק, במידה ותמשיכו לתוך העיר ולרחובות הקטנים תגיעו לכנסייה בסגנון רוסי, הממוקמת ליד בית ספר ותוכלו להתפעל מהיופי של המקום. מודגש שהם שומרים בקנאות שלא יצלמו במקום, ובטח שלא בתוך הכנסייה, ומעט התמונות הם אלו שהצלחנו לצלם לפני בהעמידו מישהו שישגיח עלינו.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון


בפאתי העיר מתגלים פחונים רעועים, שבהם מתגוררת אוכלוסייה צוענית. את הצוענים פוגשים ברחובות המרכזיים של הערים, כשהם מקבצים נדבות. ילדים שבגדיהם קרועים ומלוכלכים מתרוצצים ברחובות בין העוברים ושבים, ופושטים יד כדי לקבל מעט דינרים מקומיים. מראה עצוב. הרשויות המקדוניות רוצות למגר את התופעה, אך נראה שבעניין זה הן נוחלות כישלון חרוץ.

היום השביעי 7/5/2013
בתחילת יום זה סיימנו את הטיול באתרי העיר ביטולה, במיוחד בשוק הפתוח. בהמשך ביקור בכנסייה הרוסית, אכילת דברי מאפה מקומיים, הליכה למוזיאון שלבסוף לא נכנסנו אליו, ורק אז יצאנו להמשך דרכנו.
המשכנו ליעד האחרון, לפני המעבר ליוון.

הראקליאה Heraclea
ניתן להגיע ליעד זה מתוך העיר ביטולה, ולקחת סיכון להסתבך ברחובות הצרים ולעתים החד סטריים או לצאת לכניסה הראשית לעיר, להמשיך בכביש M5 צפונה לכיוון העיר פרילפ prilep, ואחרי מספר ק"מ לפנות ימינה בכביש E65 ולפי שלטי ההכוונה לכיוון יוון. אחרי שתעברו שוב את העיר ביטולה בכביש העוקף, כשהיא מימינכם הפעם, תראו שילוט לכיוון המקום הזה. עלות הכניסה היא 100 דינר לאדם ועוד 300 דינר עבור הזכות לצלם לשני בני הזוג.

From יוסי כתבה 1 מקודון

אתר העתיקות היוונית–רומית הראקליאה (Heraclea) לינקסטיס, זוהי עירו של הרקולס בארץ הלינקס.
"העיר נוסדה על ידי פיליפ השני ממקדוניה במאה ה- 4 לפני הספירה, והייתה חלק מההתפשטות המקדונית בימיו של אביו של אלכסנדר מוקדון." מקור www.eco-tarbut.co.il
בשרידי העיר תמצאו רצפות פסיפס מרשימות, תיאטרון רומי ועדויות לנוכחותם של משפחת המלוכה המקדונית, אלכסנדר הגדול ואביו פיליפוס השני. היא הייתה עיר חשובה על דרך הוויא אגנטייה, גם בתקופה הביזנטית. בהראקליה יש דוגמאות יפות לפסיפסים מהתקופה הביזנטית הקדומה.
"היא שימשה גם מקום מושב בישוף נוצרי. .... העיר סבלה רבות מהפלישות של האוסטרוגוטים, ולבסוף נחרבה בפלישות של הסלאבים ואיבדה מחשיבותה." מקור www.eco-tarbut.co.il

From יוסי כתבה 1 מקודון

הביקור כלל כמובן את העתיקות, המוזיאון, האמפי-תיאטרון והמוזיקות שיש במקום.

From יוסי כתבה 1 מקודון

From יוסי כתבה 1 מקודון

אחרי ביקור של כשעה באתר, יצאנו לדרך דרומה לגבול היווני. אליו הגענו כעבור כרבע שעה, אך למרבה חוסר המזל, אחרי שעברנו את ביקורת הדרכונים של המקדונים, והגענו לביקורת בצד היווני של הגבול, התברר כי המחשבים שלהם נפלו ונאלצנו להמתין במקום למעלה משעה עד שמערכת המחשבים חזרה לעבוד ויכולנו לעבור ולהיכנס ליוון.

על המשך הקורות אותנו בצפון יוון מרגע זה ואילך תוכלו לקרוא בכתבה הבאה, בלינק הבא-
את הכתבה על מזרח מקדוניה תוכלו לקרוא בלינק הבא-

את הכתבה המקבילה והחווייתית של חלק זה בטיול, שכתבה בתיה תוכלו לקרוא בלינק הבא-
הכותב יוסי לוי joseph levy הינו מומחה לאיסלנד iceland, המלווה קבוצות בנהיגה עצמית בלבד, והמתכנן מסלולי טיול לפי מידת המטייל,והמשמש כמומחה באתר http://www.gotravel.co.il/.
לפניות לכותב shark4162@gmail.com
© Copyright to seekingtheworld.com זכויות יוצרים לאתר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

thank for reading my blogge, hopfuly that you enjoyed it. תודה על קריאת הבלוג שלי ואני תקווה שנהנית ממנו.
יוסי לוי joseph levy